Prejsť na obsah

Vyššie úroky na hypotékach vytlačili ceny prenájmov nahor o viac ako tretinu

Unsplash

Bývanie v nájme sa prvýkrát po rokoch stáva dostupnejším ako hypotéka.

BRATISLAVA 23. januára (SITA) – Na realitnom trhu s prenájmami sa situácia prudko mení.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Nižšia dostupnosť vlastného bývania vytlačila cenu prenájmov nahor o 35 percent, pričom ponuka klesla o polovicu.

Vyplýva to z tlačovej správy realitnej kancelárie Herrys. Zlomovým okamihom na trhu nehnuteľností podľa nej nebola vojna na Ukrajine, ani energetická kríza, ale zvýšenie úrokových sadzieb komerčných bánk.

To spomalilo predaje nových bytov, aj bytov na sekundárnom trhu. „Po rokoch sa tak opäť stáva dostupnejšie bývanie v nájme ako splácanie hypotéky," konštatuje spoločnosť.

Podľa expertízy Herrys doterajší vývoj naznačuje, že k žiadnym prudkým zmenám na trhu nepríde. „Stabilizácia cien a ponuky ukazuje, že predávajúci nie je pod tlakom predať, pretože môže byt výhodne prenajať," vysvetľuje realitná kancelária.

Okrem zvýšenej ponuky v novostavbách, ktorá sa oproti začiatku roka 2022 dokonca zdvojnásobila, sa uplynulý rok podľa nej niesol aj v znamení nepretržitého rastu ponuky na sekundárnom trhu. „Predaje sa však spomalili v oboch segmentoch," dodáva.

Dopyt zo strany kupujúcich aktuálne nedosahuje úrovne spred leta či predchádzajúcich rokov.

„Na sekundárnom trhu bolo možné sledovať od polovice roka zreálňovanie cien, medziročne však nehnuteľnosti aj tak zdraželi v priemere o 7,32 percenta," poznamenala realitná kancelária s tým, že aktuálna priemerná cena sa pohybuje na úrovni z prelomu februára a marca 2022.

Ceny nových projektov a novostavieb stagnujú.

Ponuka na trhu s prenájmom sa podľa spoločnosti od marca 2022 prepadla o 55 percent. „Z ponuky ubudli rovnomerne všetky kategórie bytov, pričom ceny nájmov narástli v priemere až o 35 percent," vysvetľuje Herrys.

Ponuka sa neznižovala len vďaka väčšiemu dopytu, ale aj celkovo menším počtom bytov pribúdajúcich do ponuky.

„Kým v prvej polovici roka bolo každý mesiac v priemere k dispozícii 2 700 nových ponúk, v druhej polovici už len 1 200 každý mesiac," dodáva realitná kancelária s tým, že trhu s prenájmami dominujú dvojizbové byty, ktorých je v ponuke najviac a je o ne najväčší záujem.

💡
Ponuka na trhu s prenájmami klesla o polovicu, ceny narástli o 35 percent.

Komentáre

Najnovšie