Prejsť na obsah

O nájomné byty pre nízkopríjmové skupiny je enormný záujem

Unsplash

Najviac záujemcov chce bývať na západnom Slovensku, najmä v Bratislave a okolí.

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Päťsto záujemcov iba za prvé tri hodiny a štyri tisícky počas prvého dňa. Taká je bilancia záujmu o nájomné byty určené pre strednú a nižšiu príjmovú skupinu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Registráciu vedie Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB).

Ako agentúra v piatok informovala, 19. januára spustila webstránku najomnebyvanie.gov.sk spolu s formulárom záujmu o byty v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

„Tešíme sa tomuto veľkému záujmu o nájomné byty so štátnou podporou a urobíme všetko preto, aby sme umožnili odovzdanie prvých bytov čo najskôr. Všetko však závisí od pripravenosti jednotlivých projektov zo strany investičných partnerov,“ povedal predseda predstavenstva AŠPNB Peter Sekáč.

„Práve číslo uchádzačov za prvých 24 hodín svedčí o potrebe takéhoto modelu bývania na Slovensku a tiež o tom, že ľudia, ktorí síce majú pravidelný príjem, ale hypotéka je pre nich príliš drahá, túto možnosť využijú a vítajú,“ dodal.

Agentúra momentálne eviduje najviac žiadosti o byty na západnom Slovensku. Polovica záujemcov prihlásených za prvý deň by chcela bývať v Bratislavskom, Trnavskom alebo Nitrianskom kraji.

Najmenej žiadateľov sa zaujímalo o nájomný byt na východnom Slovensku, najviac až 31 percent v Bratislavskom kraji. Spomínaná stránka okrem informácií o tomto systéme poskytuje aj informatívnu kalkulačku s možnosťou vypočítať si, aký príjem musia mať žiadatelia, aby mali nárok na požadovaný byt vo vybranej lokalite.

Taktiež sú tam všetky kritériá, ktoré je potrebné splniť, aby bol záujemca o nájomný byt úspešný.

Agentúra v súčasnosti komunikuje s investormi, ktorým vláda schválila v decembri investičné zmluvy, s poisťovňou Kooperativa a spoločnosťou WBG.

V nasledujúcich mesiacoch očakáva podanie prvých projektov s nájomnými bytmi na schválenie. Následne bude možná aj záväzná registrácia záujemcov o konkrétny byt.

Pilotný projekt nájomných bytov od dvoch investorov by mal priniesť približne 9-tisíc bytov za 1,5 miliardy eur, agentúra rokuje aj s ďalšími investormi, ktorí majú záujem na Slovensku stavať nájomné byty.

💡
O nájomné byty s podporou štátu je veľký záujem, za prvý deň prišlo cez štyritisíc žiadostí.

Komentáre

Najnovšie