Prejsť na obsah

Vláda bude opätovne rokovať o nájomných bytoch za 1,5 miliardy

Unsplash

Zmluvy s investormi pritom vláda schválila už v decembri, kvôli formálnej chybe sa proces vrátil na stôl k ministrom.

BRATISLAVA 30. januára (SITA) – Už zajtra zasadne vláda bude rokovať o výbere z dvoch investičných partnerov na výstavbu nájomných bytov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ministri by mali znova odsúhlasiť návrhy investičných zmlúv Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania so spoločnosťami Kooperativa poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group (Kooperativa) so sídlom v Bratislave a WBG Wohnen und Bauen Gesellschaft mbH (WBG) so sídlom vo Viedni.

Obe investičné zmluvy pritom vláda odsúhlasila už začiatkom decembra minulého roka. „Návrh sa z dôvodu formálnej chyby na strane Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania a s tým súvisiacim opätovným predložením návrhu kritérií výberu investičných partnerov na rokovanie vlády predkladá na rokovanie vlády opätovne," uvádza sa v materiáli.

Obaja investiční partneri by mali postaviť, resp. kúpiť perspektívne deväťtisíc nájomných bytov zhruba za 1,5 miliardy eur.

Kooperativa má podľa zmluvy investovať do výstavby, akvizície a prevádzky minimálne päťsto bytov v prvej fáze s dlhodobou ambíciou postaviť, nadobudnúť a prevádzkovať na Slovensku spolu minimálne štyritisíc nových bytov v ďalších fázach.

V prípade WBG je to v prvej fáze päťsto a neskôr päťtisíc bytov. Štát chce cez spomínanú agentúru postaviť v nasledujúcich rokoch na Slovensku v rámci dostupného nájomného bývania minimálne stotisíc nových bytov.

Kabinet má rokovať aj o návrhu nominácie kandidáta Slovenskej republiky Martina Klusa za člena Európskeho Dvora audítorov.

Klus podľa materiálu spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti vzhľadom na jeho skúsenosti zo zastávania vysokých štátnych funkcií, menovite jeho pôsobenie ako štátneho tajomníka na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Počas svojho pôsobenia v tejto funkcii mal v pôsobnosti európske záležitosti vrátane výdavkovej stránky rozpočtu EÚ a koordináciu európskych politík naprieč ministerstvami SR, a zároveň aj prípravu agendy premiéra na Európsku radu," uvádza sa v návrhu.

💡
Kabinet má opätovne rokovať o výbere dvoch investičných partnerov pre štátom podporované nájomné bývanie.

Komentáre

Najnovšie