Prejsť na obsah

Vypestovať organické potraviny priamo vo svojej domácnosti si bude môcť onedlho každý a to celoročne!

Každý startup nadšenec väčšinou začínal svoj projekt snahou zlepšiť niečo vo svojom okolí. Výnimkou neboli ani dvaja chlapci zo Somervillu, ktorí už počas vysokej školy položili základy vlastného ekosystému na svojej internátnej izbe.

Možnosť pestovať bio ovocie a zeleninu priamo vo vnútri vášho domova poskytuje koncept s názvom Grove. Podľa slov jeho zakladateľov chce Grove pomôcť vyvinutým ekosystémom, ktorý jeho tvorcovia opisujú ako „inteligenciu v domácej záhrade“.

Greentown Labs v americkom Somerville vychovalo hneď niekoľko úspešných startupov a medzi ne sa nepochybne zaradí aj Grove Labs. Startup bol založený dvomi absolventmi univerzity MIT, ktorí chceli dať ľuďom možnosť pestovať svoje vlastné potraviny a to bez ohľadu na ich umiestnenie alebo ročné obdobie. Zakladatelia Gabe Blanchet Jamie Byron sa stretli počas vysokej školy, kedy položili základy prvej verzie tohto ekosystému, ktorý má dnes podobu unikátneho kusu nábytku. Vrchná časť je pohyblivá a tak je možné ju nastaviť v závislosti od výšky pestovaných plodín.

Grove Labs rybičky

Tento ekosystém funguje na báze symbiózy medzi rybkami, rastlinkami a baktériami – ide o prirodzený proces nazývaný akvapónia. Ekosystém obsahuje akvárium, v ktorom sa ryby kŕmia potravou a tú premenia na odpad. Prospešné mikróby prijímajú tento odpad, ktorý premieňajú na dusičnany, čo predstavuje hnojivo pre rastliny. Inštalačný systém čerpá vodu obohatenú o dusičnany cez rastlinné lôžka a tým sa vytvára samostatný uzavretý ekosystém. Súčasne sú  rastliny zásobené živinami a ryby čistou vodou. A čo je na tom všetkom najlepšie, v dôsledku tohto prirodzeného procesu nemusíte čistiť nádrž, umývať vypestovanú zeleninu alebo sa strachovať o čerstvosť vášho jedla. Pre lepšiu predstavu ako celý ekosystém funguje si pozrite video nižšie.

Startup Grove získal len prostredníctvom seed investícií 4 milióny dolárov a rovnako ako mnoho iných startupov sa snaží zvýšiť povedomie o svojom produkte prostredníctvom kampane na crowdfundingovom portáli Kickstarter. V Grove si dali za cieľ získať 100 000 dolárov. Ako ďalej uvádza Business Insider, nečakali, že len v priebehu prvých 4 dní kampane získajú až viac ako 230 000 dolárov. Momentálne 3 týždne pred skončením kampane získali chalani z Grove už viac ako 310 000 dolárov.

Množstvo ľudí určite zaujíma cena tohto unikátneho systému. Tá sa pohybuje od 2700 dolárov pre tých, ktorí si Grove ekosystém objednajú na Kickstarteri. Tu sa dá zatiaľ však objednať len s doručením v rámci USA. Kúpna cena by v následnom bežnom predaji mala byť na úrovni 4500 dolárov. Ak ste však týmto produktom očarovaní a chceli by ste si ho doručiť až na Slovensko, Gabe a Jamie sa rozhodli rozšíriť ponuku na Kickstarteri aj o zvláštnu variantu, ktorá stojí až 10 000 dolárov. V rámci nej zakladatelia Grove však osobne prídu nastaviť tento ekosystém až ku kupcovi domov a ako bonus s kupcom a jeho rodinou strávia celý deň a to kdekoľvek na svete. No nekúpte to! :)

Grove Labs

Grove ekosystém je navyše riadený inteligentným operačným systémom. Všetky nástroje a školenia potrebné na správnu starostlivosť o akvapóniu sú zahrnuté do jednoduchej mobilnej aplikácie. V rámci nej môžete komunikovať aj s ostatnými užívateľmi Grove ekosystému o svojich postrehoch, vylepšeniach a skúsenostiach. Tvorcovia zabudovali do produktu napríklad aj režim dovolenky, takže sa už nemusíte spoliehať na susedov, ktorí vám musia chodiť zalievať vaše rastliny. Vo videu nižšie si môžete pozrieť, čo je vlastne zmyslom startupu Grove.

Co-founderi sú otvorení aj osobným stretnutiam a preto ponúkajú možnosť zúčastniť sa na ukážkovom evente, kde okrem možnosti rozprávať sa priamo s tvorcami Grove ekosystému budú mať návštevníci možnosť ochutnať aj plody vypestované týmto systémom. Bohužiaľ, túto šancu budú zatiaľ mať len ľudia v USA , ale možno v budúcnosti zavítajú Gabe a Jamie aj do Európy. Ak vás tento produkt zaujal a budete v najbližších týždňoch v USA, určite si rezervujte miesto na ich evente. A ostatným už zostáva len čakať, kedy tento unikátny produkt bude dostupný aj v Európe. Záujemcov bude totižto určite dosť :)

 

Komentáre

Najnovšie