Medzi neodmysliteľné dopravné prostriedky, ktoré využívajú už dlhé desaťročia všetky generácie rozhodne patria bicykle. Tie v poslednom čase hlavne vďaka svojej elektrizácii zažívajú naozajstný boom. Mnohí ľudia nechcú mať zbytočne dva bicykle a preto sa musia rozhodnúť, či chcú ten klasický alebo elektrický. Avšak onedlho sa zrejme rozhodovať už nebudú musieť.

GeoOrbital je názov kolesa, ktoré dokáže aj z obyčajného bicykla spraviť elektrický. Tvorcovia tohto kolesa v minulosti pracovali v spoločnostiach ako SpaceX alebo Ford, kde sa zjavne inšpirovali a čo to priučili. Teraz totiž spustili svoju crowdfundingovú kampaň na portáli Kickstarter. Od jej včerajšieho začiatku už prekročili svoj cieľ 75 000 dolárov takmer trojnásobne, aktuálne totiž majú vyzbieraných už viac ako 210 000 dolárov a to je kampaň GeoOrbitalu len vo svojom druhom dni zo 45 plánovaných.

Na výber sú dve veľkosti kolies a to 26 a palcové a 28/29 palcové a ich výmena za bežné koleso by údajne nemala zabrať viac ako 60 sekúnd. A keď hovoríme o kolesách nejedná sa o obyčajné kolesá. Defekt na GeoOrbital kolese totiž nedostanete. Vďačí tomu za povrch kolesa zo špeciálnej peny, o ktorej startup tvrdí, že sa na nej jazdí úplne rovnako, ako na klasickej pneumatike akurát s rozdielom, že sa nemusíte obávať defektu. Ďalšou výhodou GeoOrbitalu je, že má aj USB port na nabíjanie vašich elektrických zariadení a že sa dobíja aj počas pedálovania, brzdenia alebo jazdy z kopca.

geoorbital bicykel koleso

Obe kolesá majú rovnaký 500 wattový Panasonic elektromotor. Menšie 26 palcové koleso má aj menšiu batériu, ktorá pri plnom nabití vystačí na takmer 20 kilometrový dojazd bez pedálovania. Pri pedálovaní je možné predĺžiť dojazd plne nabitého kolesa až k 50 kilometrom. Maximálna rýchlosť, ktorú menšie koleso dokáže vyvinúť je 32 km/h. Plné nabitie vyberateľnej Li-ion batérie v 26 palcovom kolese zaberie 3 hodiny.

Väčšie koleso, ktoré je kompatibilné s 28 aj 29 palcovým rámom má k dispozícii väčšiu batériu, vďaka ktorej sa dojazd bez pedálovania prehupne až na úroveň 32 kilometrov. Ak kolesu pomôžete pedálovaním, dojazd sa môže zvýšiť až na veľmi slušných 80 kilometrov. Maximálna rýchlosť ostáva rovnaká ako pri menšom kolese, plné nabitie väčšej vyberateľnej Li-ion batérie bude trvať 4 hodiny.

Geoorbital

Objednať toto elektrické koleso si môžete aj vy prostredníctvom stránky Kickstarter. Prvých 10 ľudí si ho mohlo objednať za 499 dolárov. Aktuálna cena ešte pre niekoľko desiatok ľudí je 649 dolárov a po zvyšok kampane, ktorá potrvá takmer ešte mesiac a pol, si ho budete môcť objednať za 699 dolárov. Jeho komerčná predajná cena by neskôr mala byť 950 dolárov. V cene je už aj dodanie kolesa kdekoľvek na svete a to v novembri 2016, takže ak niekomu chcete spraviť radosť na Vianoce, máte od nás zaujímavý tip! Nám by sa podobný darček v redakcii rozhodne páčil :)