Prejsť na obsah

Slovenský projekt Swift tower chce pomôcť tým, ktorí si sami pomôcť nedokážu

Každý z nás minimálne raz počul alebo zhliadol čierneho vtáčika – Dážďovníka obyčajného na letnej oblohe aj v našich končinách. Bratislavské regionálne  ochranárske združenie (BROZ) vytvorilo projekt betónovej veže Swift tower, ktorá má podporiť ich výskyt na území Slovenskej republiky. Projekt vyzbieral prostredníctvom svojej kampane na crowdfundingovom portáli StartLab.sk cieľovú čiastku, a dokonca ešte aj o 8 percent viac!

Dážďovník obyčajný (Apus apus) je malý vtáčik, ktorý môže laickému oku pripomínať lastovičku. Je charakteristický typickým škrekotom a bumerangovitým tvarom tela pri lete. V dôsledku urbanizácie sa tieto vtáky aklimatizovali na ľudské sídla a osídlili rôzne štrbiny v budovách, napríklad vetracie otvory, štrbiny medzi panelmi a nájdeme ich aj v podkroviach tehlových domov.

Nakoľko v posledných rokoch dochádza k postupnému zateplovaniu bytoviek a domov, dochádza k likvidácii  hniezd a zimovísk, čo vedie až k ich úhynu. Častým javom je aj ich zamurovanie do stavby. Podľa údajov BROZ  za posledných 10 rokov klesla populácia dážďovníkov v mestách na Slovensku o 50 %. BROZ-ka na základe týchto faktov už 4 roky vykonáva kompenzačné opatrenia ako obhliadky budov a následnú inštaláciu náhradných búdok na hniezdenie priamo do zateplenia.

093e8cca9bdc3a13cdadecb634e55302

Tentokrát sa však BROZ rozhodla pre netradičný projekt: postaviť pre dážďovníky obytnú zónu formou hniezdnej veže. Táto veža má pozostávať z 3 betónových stĺpov, na ktorých bude osadených viac ako 100 hniezdnych búdok. V nich sa môže vyliahnuť až 300 mláďat ročne. Ak vás zaujíma, kde takáto konštrukcia bude umiestnená, zrejme pôjde o miesto s blízkou existujúcou populáciou, aby ju dážďovníky prirodzene našli a obsadili.

60443b4a7888087eb56d7a77f78c1d65

Swift Tover je projekt vytvorený v spolupráci architektov a ochranárov a je navrhnutá predovšetkým z hľadiska nárokov druhu. „Ide o samostatný objekt – sochu, ktorá časom „ožije“ a prinesie miznúcej populácii nové možnosti hniezdenia. Veríme, že bude atraktívna ako pre dážďovníky, tak aj pre ľudí a prispeje tak k propagácii ochrany prírody takýmto nekonvenčným spôsobom.“

Hlavným autorom projektu je Andrea Froncová, ktorá sa venuje ochrane dážďovníkov a netopierov v budovách na Slovensku už tri roky. Spolu so svojim tímom osadili na Slovensku už viac ako 2000 búdok. A my im samozrejme držíme palce v ich ďalšom napredovaní, pomáhaní a úspechoch! :)

 

Komentáre

Najnovšie