Prejsť na obsah

Podľa komory opatrovateliek hrozí exodus zdravotníkov zo sociálnych služieb

Hrozí, že nebude mať kto opatrovať klientov v domácom prostredí.

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) – Hlavným problémom pre opatrovateľky sú nízke mzdy. Riešiť treba v prvom rade tie, nie stabilizačné príspevky. Uviedla to Komora opatrovateliek Slovenska. Komora zároveň oceňuje vládou schválený stabilizačný príspevok ako pozitívny krok, že sa nezabudlo aj na sociálne služby.

Ako v tlačovej správe upozornila predsedníčka KOS Dana Grafiková, v budúcom roku po valorizácii miezd v zdravotníctve nastane odliv zdravotníkov zo sociálnych služieb, na ktorých sa zdravotnícke platové tabuľky v sociálnych službách nevzťahujú. Očakáva preto, že mnohí ľudia zo zdravotníckych profesií odídu.

Stabilizačný príspevok sa pritom týka iba zariadení sociálnych služieb. Šéfka komory sa obáva toho, že nebude mať kto opatrovať klientov v domácom prostredí. „To je v rozpore s tým, kam chceme dlhodobú starostlivosť posúvať. Problém nedostatku opatrovateliek sa presunie, ale nevyrieši," uviedla.

KOS má obavy z toho, že stabilizačný príspevok vytvorí množstvo opatrovateliek, ktoré uviaznu v systéme bez možnosti voľby zmeny. Stabilizačný príspevok vo výške 5 000 eur napríklad pre zdravotné sestry po zdanení bude približne 3 400 eur, čo je zhruba 80 eur na jeden mesiac s podmienkou že sestra neodíde od zamestnávateľa počas troch rokov.

Rovnako aj 3 000 eur pre opatrovateľky po zdanení bude len približne 2 400 eur, čo je na jeden mesiac počas troch rokov asi 66 eur.

Šéfka komory upozorňuje aj na to, že nie sú ešte dohodnuté presné podmienky a je otázne, ako bude štát postupovať pri náhlej zmene zamestnania alebo úmrtí pracovníka.

Vláda v pondelok rozhodla, že na vyplácanie stabilizačného príspevku pre zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v nemocniciach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby pôjde ešte v tomto roku 200 miliónov eur. Suma stabilizačného príspevku pre zdravotníckeho pracovníka dosiahne 5-tisíc eur.

Na príspevok budú mať nárok aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb. Sestry a fyzioterapeuti dostanú stabilizačný príspevok v sume 4-tisíc eur a opatrovatelia a nižší zdravotnícky personál vo výške 3-tisíc eur. Na príspevky pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb má smerovať 60 miliónov eur.

💡
Kvôli nízkym mzdám hrozí odchod opatrovateliek zo sociálnych služieb.

Komentáre

Najnovšie