Prejsť na obsah

Kríza je zažehnaná, lekári hromadne sťahujú výpovede

Návrat k normálnemu fungovaniu nemocníc potvrdili z viacerých krajov.

BRATISLAVA 1. decembra (SITA) – Slovenskí lekári hromadne sťahujú výpovede. Deje sa tak po stredajšom podpise memoranda medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a vládou. Dohodu a schválenie zmien vítajú mnohí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Od výpovedí upustili a stiahli ich aj lekári z okolia Žiliny. Potvrdila to hovorkyňa žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová. „Vďaka tomu sme aj naďalej schopní od polnoci 1. decembra 2022 poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu a nemocnice na území Žilinského kraja tak budú fungovať v normálnom režime, vrátane plánovaných výkonov a ostatnej zdravotnej starostlivosti," uviedla.

Stiahnutie výpovedí lekármi pre agentúru SITA potvrdila aj hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica Jana Petríková.

„Včera štatutár nemocnice a všetci lekári, ktorí podali výpovede, podpísali Dohody o zmene pracovnej zmluvy, ktoré sú prílohou Memoranda medzi vládou SR a LOZ, a v rámci ktorých lekári odvolali výpovede a zamestnávateľ s týmto odvolaním výpovede súhlasil. Dnes lekári riadne nastúpili do práce, prevádzka nemocnice nie je z dôvodu výpovedí nijakým spôsobom obmedzená," povedala.

Dobré správ prichádzajú aj z Košíc. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) sa pre pacientov nič nemení a funguje ako obvykle. Pôvodne pritom výpovede podali až 226 z 907 lekárov.

„Až na dvoch kolegov všetci lekári stiahli svoje výpovede, rovnako aj zdravotné sestry Neurochirurgickej kliniky. Tým, že UNLP nepristúpila k rušeniu plánovaných operácií, nemocnica pokračuje bez zmien v organizácii práce a poskytujeme nielen akútnu zdravotnú starostlivosť, ale aj plánované operácie," uviedol pre agentúru SITA riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.

Všetky kliniky, oddelenia a ambulancie podľa neho fungujú aj naďalej v štandardnom režime.

Po dohode LOZ s vládou lekári a zdravotné sestry hromadne sťahujú výpovede. Informáciu už potvrdili viaceré kraje.

Komentáre

Najnovšie