Prejsť na obsah

200 miliónov eur. Toľko vyplatí vláda na stabilizačnom príspevku pre zdravotníkov tento rok

Suma príspevku pre zdravotníka je 5-tisíc eur.

BRATISLAVA 5. decembra (SITA) – Ešte tento pôjde na stabilizačné príspevky pre zamestnancov nemocníc a ambulancií 200 miliónov eur. Dnes o tom rozhodla vláda. Suma stabilizačného príspevku pre zdravotníckeho pracovníka dosiahne 5-tisíc eur.

Takýto príspevok tak dostane 21,5 tisíca zdravotných sestier, 4,7 tisíca sanitárov, 4,2 tisíca praktických sestier, či cez 2-tisíc zdravotných záchranárov. Na stabilizačný príspevok bude mať nárok spolu 39,5 tisíca zdravotníckych pracovníkov. Pôjde napríklad aj o logopédov, psychológov, zubných technikov, či zdravotníckych laborantov.

Ako na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO), stabilizačný príspevok v sume 5-tisíc eur dostanú všetci zdravotníci okrem lekárov. „Takýmto spôsobom ukazujeme, že celé zdravotníctvo je pre nás kľúčové a je pre nás najvyššou prioritou," povedal.

Upozornil na to, že na takýto príspevok budú mať nárok aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb. Stabilizačný príspevok tak vláda poskytne 16-tisíc opatrovateľom a nižšiemu zdravotníckemu personálu a 3-tisíc sestrám a fyzioterapeutom.

Sestry a fyzioterapeuti dostanú stabilizačný príspevok v sume 4-tisíc eur a opatrovatelia a nižší zdravotnícky personál vo výške 3-tisíc eur. Celková suma príspevkov pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb má dosiahnuť 60 miliónov eur.

„Dúfame, že tento stabilizačný príspevok zastabilizuje situáciu v ústavnej zdravotnej starostlivosti, záchranných službách alebo v domovoch sociálnych služieb," povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). D

úfa, že po vyplatení tohto príspevku nebudú zamestnanci z týchto zariadení odchádzať. Zdravotnícki pracovníci totiž musia zostať v pracovnom pomere aspoň tri roky. Šéf rezortu financií upozornil na to, že na príspevok budú mať nárok aj zdravotnícke pracovníčky, ktoré sú na materskej dovolenke.

Ako dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), príspevok bude štát vyplácať na základe zmlúv, ktoré budú zdravotnícki pracovníci podpisovať do 19. decembra tohto roka.

Príspevok zdravotnícki pracovníci podľa neho dostanú do konca tohto roka. Pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb však príspevok dostanú až v januári budúceho roka.

Rezort zdravotníctva navrhol zaviesť stabilizačný príspevok vzhľadom na nedostatok zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach, pokračujúci trend poklesu záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií zo strany študentov a odchod zdravotníckych pracovníkov zo systému zdravotníctva, prípadne ich presun do iných štátov.

„Schválenie predloženého materiálu je jedným z nevyhnutných predpokladov pre realizáciu vyplatenia stabilizačného príspevku zo strany ústavných zdravotníckych zariadení a ambulancií záchranných zdravotných služieb," uviedlo ministerstvo.

💡
Ešte tento rok pôjde 200 miliónov na vyplácanie stabilizačných príspevkov.

Komentáre

Najnovšie