Prejsť na obsah

Cez obľúbený globálny miliardový startup Airbnb si už vlastný apartmán v Berlíne nenájdete

Letenky sú stále lacnejšie a ľudia stále viac odhodlaní investovať peniaze do spoznávania sveta. K tomuto plánu často patrí aj ubytovanie nie v hoteloch, ale vo vlastných apartmánoch v rôznych častiach miest. Presne to, čo ponúka americký startup Airbnb.

Airbnb, ktorého hodnota sa pohybuje v desiatkach miliárd dolárov, pozná aj množstvo Slovákov a ubytovanie si cez jeho stránku alebo aplikáciu dokážete nájsť aj po takmer celom Slovensku. To dokážete aj v stovkách ďalších miest po celom svete okrem Berlína. Hlavné mesto Nemecka totiž po Uberi (cez aplikáciu Uber tu jazdia len bežné taxíky) obmedzilo prenájom cez Airbnb a podobné stránky pre turistov, ktorých do tohto mesta prichádza naozaj kvantum.

Airbnb

Berlín chce týmto nariadením znížiť ceny prenájmov v meste. Množstvo majiteľov nehnuteľností totiž údajne ponúkalo svoje príbytky len na krátkodobý prenájom prostredníctvom Airbnb s vidinou vyššieho zisku a odmietalo dlhodobý prenájmov, čím sa cena dlhodobých prenájmov výrazne zvyšovala. Zákon s názvom Zweckentfremdungsverbot tak od 1. mája zakázal krátkodobý prenájom nehnuteľností v Berlíne cez Airbnb a podobné služby pre turistov bez mestského povolenia. Za jeho porušenie môžu majitelia nehnuteľností dostať pokutu až 100 000 eur.

berlin brana

Ako uvádza portál Independent, zákon bol schválený ešte v roku 2014, ale do platnosti sa dostal až po dvoch rokoch. Podľa zákona si však nerezidenti budú môcť cez Airbnb a podobné služby stále ubytovanie prenajať, avšak len samotné izby v nehnuteľnostiach a nie celé byty alebo domy, ako tomu bolo doteraz. Navrhovatelia zákona tvrdia, že podobný krok bol nevyhnutný. Od 1.5.2016 sa tak na Airbnb objavilo v Berlíne o 40% menej ponúk ako tomu bolo ešte deň predtým.

Berlin Airbnb

Hovorca Airbnb Julian Trautwein uviedol, že Berlínčania môžu aj napriek zákazu stále zdieľať s hosťami svoje príbytky a ponúknuť im aspoň svoje izby. „Chceme aby tvorcovia zákona počúvali samotných občanov a nasledovali svetové metropoly ako Paríž, Londýn, Amsterdam alebo Hamburg vo vytvorení nových a normálnych pravidiel pre normálnych ľudí, ktorí poskytujú svoje obydlia iným.“ Ako Trautwein dodal, „Airbnb pomáha mnohým Berlínčanom v platení účtov“. Či však vo výsledku nový zákon naozaj pomôže znížiť cenu podnájmu v Berlíne je otázne. Čo si myslíte, pomôže alebo nie?

Komentáre

Najnovšie