Prejsť na obsah

6 svetových celebrít, ktorých startupy spravili dier(k)u do sveta

Startupy to už nie sú len nové malé partie nadšencov alebo firmičky prinášajúce inovácie, je to už aj novodobý štýl života množstva mladých ľudí po celej planéte. Svet startupov učaroval už aj mnohým známym ľuďom, dnes sa pozrieme na tých najznámejších z nich, hollywoodske hviezdy, ktoré si povedali, že chcú okrem toho filmového sveta patriť aj do toho startupového.

Spevák a herec Jared Leto zainvestoval do viacerých startupov, Tým najznámejším je jednoznečne startup Nest, ktorý bol kúpený za 3,2 miliardy dolárov Googlom začiatkom tohto roka a v ktorom pracuje aj mnohým z vás určite známy Slovák Tomáš Brennessl. Viac o tejto miliardovej transakcii sme písali aj v našom článku.

Idol sŕdc mladých teenageriek Justin Bieber išiel do niečoho štýlovejšieho a bližšieho jeho fanynkám. Napriek všetkým snahám sa jeho foto aplikácia Shots (ktorá je kritikom na smiech) zatiaľ moc nepresadila a okrem jeho nadšených fanyniek ju má vo svojom smartfóne asi málokto.

Vedeli ste, že Jessica Alba nie je len krásna herečka, ale aj nádherná startupistka? Je totiž co-founderkou a prezidentkou e-commerce startupu Honest Co., ktorý sa zameriva na výrobu a predaj výrobkov pre osobnú starostlivosť. Kombinácia krásnej ženy, eco-friendly produktov a výborného servisu, kedy vám produkty donesú až priamo k dverám priviedla startup Jessicy Alby až k investícií 70 miliónov dolárov, ktorú dostali pred dvoma mesiacmi. Aktuálna hodnota Honest Co. je okolo 1 miliardy dolárov a pokiaľ je pri kormidle Jessica Alba, určite ešte vzrastie :)

Jessica Alba

Ďalším vojakom na startupovom poli je Leonardo DiCaprio, ktorý ešte v roku 2011 dal do startupu Mobli 24 miliónov dolárov a má svoje miesto aj v dozornej rade. Mobli je photo-sharovacia platforma, a dá sa povedať, že aj konkurencia Instagramu. Uvidíme, kam to Leo s Mobli nakoniec dotiahne.

Leonardo DiCaprio

Nemôžeme opomenúť ani Lady Gaga, ktorej startupový príbeh je veľmi zaujímavý. Backplane začínal ako startup, ktorý vytváral súkromné sociálne siete pre celebrity a veľké značky. So spoluzakladateľom bývalým CEO Googlu Ericom Schmidtom a investorkou Lady Gaga išiel Backplane do popredia a mal taktiež stále viac a viac užívateľov. V roku 2014 však zmenil ideu a rozbehol projekt, v ktorom si každý môže vytvoriť vlastnú sociálnu sieť a taktiež na nej aj zarábať, čo je po chuti veľkým značkám, ktoré tak majú ako na dlani svoje online fanúšikovské základne.

Poslednou známou tvárou do tejto startup-celebritnej partie je Ashton Kutcher. Ten má svoje peniaze nainvestované taktiež vo viacerých startupoch, ale jeho najhodnotnejšou investíciou je s určitosťou podiel v startupe Airbnb, ktorý väčšina z vás určite pozná (ak nie, tak by ste to čo najskôr mali napraviť :) ). Bol jedným z prvých investorov do tohto californského startupu, ktorého hodnota sa odhaduje na viac ako 10 miliárd dolárov, preto je Ashton zrejme (ak má aspoň zopár %) celkom za vodou. Okrem Airbnb, čo je ako iste viete startup, vďaka ktorému si dokážete nájsť byt alebo dom na krátkodobý prenájom po celom svete (alternatíva hotela) však Ashton napríklad zainvestoval viac ako 7 miliónov dolárov aj do startupu Circle, v ktorom je šéfdizajnérom známy Slovák Michal Musho Šimkovič. V roku 2011 odpovedal Kutcher na otázku novinárov, aká je jeho investičná stratégia (vtedy už vlastnil podiel v Airbnb) vetou, že je učňom iných, pravdepodobne viac skúsených investorov do technológií.

Uvidíme kedy a či vôbec budeme môcť niekedy v budúcnosti písať aj o slovenských celebritách investujúcich do slovenských startupov. Ak taký deň raz príde, na Startupers.sk sa o tom dozviete určite! :)

TechCrunch.com

Komentáre

Najnovšie