Prejsť na obsah

Airbnb chce mať v roku 2020 ročný zisk na úrovni niekoľko miliárd dolárov

Globálny startup Airbnb vznikol pred siedmimi rokmi a za ten čas sa mu podarilo rozšíriť sa prakticky po celom svete. Nie je sa však ani čo čudovať, pretože ľudia z celého sveta sa môžu ubytovať prakticky kdekoľvek na svete. Či chcú dom na pláži, apartmán v centre New Yorku alebo drevený domček na strome na Novom Zélande, na Airbnb to nájdu a často aj lacnejšie, oproti cene ubytovania v hoteli. Tento kalifornský startup, ktorého hodnota sa pohybuje na úrovni 10 miliárd dolárov by taktiež chcel získať od investorov ďalšiu investíciu, ktorá by sa mohla pohybovať až okolo jednej miliardy dolárov, čo je viac ako všetky doterajšie investície dokopy a pri tejto príležitosti vypustili v Airbnb zaujímavé čísla.

Airbnb global

Jedná sa o zisk spoločnosti, ktorý má v súčasnosti, ale aj ten, ktorý plánuje v horizonte piatich rokov. Ako uvádza samotné Airbnb, zisk spoločnosti za rok 2015 by sa mal pohybovať okolo 900 miliónov dolárov, čo je o 50 miliónov viac, ako sa predpokladalo pred niekoľkými mesiacmi. Pritom pred dvoma rokmi bol ročný zisk spoločnosti ´´len´´ 250 miliónov dolárov, čo je menej ako tretina súčasného predpokladaného zisku. Vyjadrenia Airbnb sú však jasné a ich cieľom je dosiahnuť zisk za rok 2020 vo výške 10 miliárd dolárov. Na to aby sa to Airbnb podarilo musí zvýšiť svoj podiel na globálnom ubytovacom trhu z 1% na 10%.

Airbnb logo

Ako ďalej uvádza The Wall Street Journal, momentálne tento kalifornský startup míňa najviac peňazí práve na spomínanú expanziu a aj preto by sa prevádzková strata za tento rok mala pohybovať na úrovni 150 miliónov dolárov. Prekážkou v jednoduchšom globálnom raste Airbnb je sú hlavne regulačné problémy, ktoré sa v mnohých krajinách líšia. Ak by sa týmito skutočne veľkými zverejnenými cieľmi podarilo Airbnb presvedčiť investorov a získať spomínanú jednu miliardu dolárov, jeho aktuálna hodnota by sa viac ako zdvojnásobila a bola by na úrovni 24 miliárd dolárov. Okrem svojich cieľov však Airbnb ťaží aj zo svojich skvelých zamestnancov, ako napríklad Nina, ktorej príbeh sme vám nedávno priniesli. A ak ste Airbnb ešte nikdy nevyskúšali, je na čase, stojí to za to! :)

Nina Mufleh Airbnb

Komentáre

Najnovšie