Prejsť na obsah

Aktualizované: Vieme aké veľké veci prinesie nový inkubátor RubixLab do Bratislavy!

Ako sme vás už v utorok informovali, startupová Bratislava sa rozrastie vo februári o nový inkubátor. RubixLab bude okrem toho fungovať aj ako coworkingový priestor, v ktorom sa budú odohrávať najrôznejšie eventy týkajúce sa startupov. Na utorkovom večernom predstavení vo Foxforde sme sa dozvedeli bližšie informácie, aké veľké veci v Bratislave a na Slovensku RubixLab plánuje.

RubixLab priestoryV utorok sa spustila možnosť prihlasovania pre startupy, ktoré by sa prvého 18 mesačného inkubačného kola chceli zúčastniť. Malo by sa teda jednať o startupy v skorej fáze, takzvanej early stage. Avšak startupy sa môžu prihlásiť aj ďalších fáz RubixLabu, napríklad do 12 mesačnej Validation pre startupy v procese validácie alebo polročnej fázy Startup, do ktorej sa môžu prihlásiť startupy s hotový produktom, ktoré sa chystajú vstúpiť na trh a expandovať. Podľa zákulisných informácií by však v každom inkubačnom kole, takzvanom badgi, mala byť minimálne tretina (minimálne 3) startupov zo Slovenska. Samozrejme, môže ich byť aj viac, všetko záleží od idey a tímu, ktorý na projekte bude pracovať. Vybrané startupy dostanú okrem kreatívnych priestorov aj investíciu, budú mať k dispozícii svetových mentorov, medzinárodné kontakty a komplexné služby týkajúce sa účtovníctva, právnikov, HR a IT.

Ako sme spomínali už v utorok, výber finálnej osmičky startupov, ktoré budú inkubované v RubixLabe bude mať na starosti investičná komisia v zložení Martin Hauge z fondu Creandum, Yoav Ben-Ari z fondu Google Ventures, Maroš Herda zo slovenského Oracle a Michal Suchoba z fondu Miller Invest, ktorí budú spolu s ďalšími svetovými menami startupy aj mentorovať.

Martin Hauge sa zúčastnil aj utorkového predstavenia RubixLabu a porozprával o svojich zaujímavých investíciách, z ktorých ako sme spomínali je zrejme najhodnotnejšia práve tá do aktuálne dvojmiliardového Spotify. V RubixLabe bude pôsobiť ako hlavný mentor, preto sa zúčastnené startupy majú určite na čo tešiť, pretože jeho dlhoročné skúsenosti s investíciami a startupovým biznisom ako takým a kontakty po celom svete sú skutočne neoceniteľné. Vynikajúci budú aj ďalší mentori na svetovej úrovni, z ktorých nám nedá spomenúť Yoava Ben-Ariho z globálne známeho (a takmer bezodného) fondu Google Ventures.

Martin Hauge RubixLab

Keď už sme pri investíciách, úvodný badge bude mať od investorov k dispozícii 1 milión € a startupy v ňom môžu dostať úvodnú seed investíciu až do výšky 150 000€ s možnosťou neskoršieho následného financovania od fondu Miller Invest. Za to sa musia v úvodnej fáze zbaviť 25% podielu spoločnosti. Startupy, ktoré vstúpia priamo do strednej fázy Validation prídu o 20% podiel vo firme. Posledná finálna fáza Startup zoberie startupu 15% podiel.

RubixLab

Veľmi zaujímavou informáciou je, že startupy budú mať možnosť zúčastniť sa exchange programov v partnerských inkubátoroch (zatiaľ) v Afrike a Ázií, vďaka ktorým si budú môcť overiť záujem a potenciál jednotlivých trhov s ohľadom na ich produkt. Taktiež je novinkou privítanie zahraničných startupov na Slovensku, čo je v českých inkubátoroch už dávno bežnou praxou. RubixLab, chce do Bratislavy dotiahnuť okrem slovenských startupov aj tie z okolitých krajín, ale šancu dostať sa sem majú aj startupy z iných krajín Európy. Za RubixLabom stojí trojica Martin Joakim Flood Hauge, ktorý je synom Martina Haugeho a tak sa zdá, že pokračuje v otcových šľapajách a Slováci Dušan Duffek a Marek Zámečník. Priestory RubixLabu rozkladajúce sa na dvoch poschodiach o celkovej rozlohe 520m2 sídlia na Jégeho ulici v bratislavskom Ružinove.

RubixLab founders

Prihlášky do prvého kola nového bratislavského inkubátora, ktorú nájdete TU, môžu záujemcovia posielať do 6.2.2015. Vybrané startupy sa následne odprezentujú na Pitch evente 20.2.2015 a od mája 2015 by mali začať na svojich startupoch tvrdo pracovať. Medzi tým je však na programe v RubixLabe 48 hackathonov hlavne z oblastí Fin-Tech, Science, Agro-Tech a Software. Poslednou vecou, ktorá je už teraz známa je veľká Venture Capital konferencia na témy regionálne možnosti, získavanie financií v regióne, uzatváranie spolupráce, predaj spoločností, úspešné príbehy úspešných ľudí a súkromní investori, ktorá sa uskutoční 18.9.2015.

Je skvelé, že ako Bratislava tak aj celé Slovensko začína žiť startupmi, od samotných mladých ľudí, cez školy až po médiá, ktoré dávajú startupom čím ďalej tým viac priestoru. Skrátka, je už len otázkou času, kedy sa aj u nás začnú diať veľké (startupové) veci! :)

RubixLab Logo

Komentáre

Najnovšie