Prejsť na obsah

V Bratislave bude nový inkubátor, slovenské startupy chce podporiť rekordnou sumou!

Recept na úspešný celosvetový start-up neexistuje. Sú však známe faktory výrazne ovplyvňujúce rast a potenciál projektov. Medzi ne patria tím, kontakty na investorov, priestory, networking, či v neposlednom rade aj mentoring skúsených osôb z oblasti start-upov s bohatými skúsenosťami. Toto všetko bude už čoskoro poskytovať mladým inovátorom nový bratislavský inkubátor RubixLab.

RubixLabRubixLab, ktorý bude okrem inkubátora pre zaujímavé startupy z regiónu strednej Európy fungovať aj ako coworkingový priestor, bude od februára každých 18 mesiacov (1 badge) hostiť, podporovať a financovať (seed investícia až do výšky 150 000€) vybraných 8 projektov v skoršej fáze (early stage), ktorých výber má na starosti investičná komisia v zložení Martin S. Hauge z fondu Creandum, Yoav Ben-Ari z fondu Google Ventures, Claus Hintermeier z Capca, Maroš Herda zo slovenského Oracle a Michal Suchoba z fondu Miller Invest.

RubixLab bude mať k dispozícií 520 metrov štvorcových na Jégeho ulici v Bratislave a okrem mentorov svetových mien podporí slovenské startupy aj rekordnou sumou, ktorú upresnia investori na dnešnom oficiálnom predstavení. Nový bratislavský inkubátor má ambície pomôcť začínajúcim firmám nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. „Slovensko má na to, aby sa v priebehu pár rokov stalo veľmocou v inovatívnych technológiách, máme tu šikovných mladých ľudí a ak dostanú takú šancu, ako im ponúka RubixLab, verím, že sa jej chopia, povedal slovenský člen investičnej komisie a spoluinvestor Michal Suchoba.

Veľké predstavenie nového inkubátora RubixLab odbornej verejnosti sa uskutoční už dnes večer v Bratislave a Startupers.sk vám odtiaľ prinesie všetky zaujímavé informácie, vrátane rekordnej sumy, ktorou RubixLab podporí slovenské startupy. Tohto predstavenia sa zúčastní aj hlavný mentor RubixLabu nór Martin S. Hauge, ktorý je prostredníctvom partnerstva v škandinávskom investičnom fonde Creandum investorom aj v takých startupoch, ako napríklad Spotify, ktorého aktuálna hodnota sa pohybuje na úrovni 2 miliárd dolárov a má už viac ako 50 miliónov používateľov, z ktorých je až 12 a pol milióna platiacich. (Medzi rečou, na Slovensku Spotify funguje zhruba rok a za 5,99€ mesačne dostanete prístup k viac ako 30 miliónom songov.)

V krátkom rozhovore Martin S. Hauge povedal viac na tému, čo môže náš región priniesť do európskeho startupového ekosystému.

Ktoré aspekty na pozícii investora, či investičnej spoločnosti Vás najviac bavia?

M.S.H.: Rád úzko spolupracujem so začínajúcimi podnikateľmi na budovaní ich biznisov, cez tvorbu silných tímov, vytváranie produktových stratégii až po riešenie go-to-market plánov. Taktiež je dôležité vytvorenie realistického finančného plánu a investičnej stratégie.

Aké sú najzásadnejšie kritéria, podľa ktorých sa rozhoduje pre investíciu do nádejného projektu?

M.S.H.: Keďže realizujeme investície do projektov v skorých fázach (early stage), tak jeden z najdôležitejších aspektov je kvalita a schopnosti zakladateľov. Taktiež zvažujeme veľkosť trhu a či z problému, ktorý startup rieši, môže byť reálny biznis.

Ak by ste mali zostaviť rebríček najlepších miest pre začínajúce startupy, ako by vyzeral?

M.S.H.: Londýn by bol rozhodne na prvom mieste, čo sa týka technologických startupov a Štokholm by bol druhý pred tretím Berlínom.

Ako vyzerá startupové prostredie v Škandinávii a ako hodnotíte oblasť strednej Európy?

M.S.H.: Startupové prostredie v Škandinávii je aktívne už takmer 20 rokov a počas posledných 10 rokov vznikla miliardová spoločnosť každý druhý rok. Toto vytvorilo skúsených sériových podnikateľov a zopár z tých najúspešnejších sa stali angel investormi alebo si založili venture capital fondy. Tento fakt následne dopomohol k dozretiu celého ekosystému. Váš región bude zrejme musieť prejsť podobným procesom dozrievania, ale so skúsenosťami a pomocou iných regiónov by sa mal tento proces urýchliť.

Na Slovensku dokážu ľudia získať kvalitné vzdelanie v technických odvetviach a väčšina mladých ľudí ovláda minimálne angličtinu. Čo by ste odporučili mladým ľudom, ktorí by tiež chceli preraziť vo svete startupov?

M.S.H.: Moja rada znie: Nasleduj svoje sny! Uistite sa aby ste mali správnych advisorov, ktorí vám pomôžu a poradia v budovaní startupu. Tiež si nájdite vzory medzi tými, čo vybudovali niečo veľké.

martin hauge

Komentáre

Najnovšie