Prejsť na obsah
AppleApple PayApple WatchiosiOSiPadipadiPhoneiphoneMacbookTim CookWWDC

Všetko podstatné, čo včera Apple predstavil na svojej WWDC 2015 konferencii

Včera večer sa uskutočnila v Moscone Center v San Franciscu konferencia najhodnotnejšej spoločnosti sveta Apple s názvom WWDC 2015. Podľa očakávania priniesla množstvo noviniek, z ktorých sme vám zopár načrtli už v našom včerajšom článku. Poďme sa však pozrieť na to, čo všetko včera Appláci predstavili. Ako prvý sa na rad dostal nový operačný systém pre Macbooky s označením 10.11 a zaujímavým názvom El Capitan. Jeho súčasťou bude funkcia Spotlight, ktorá by vďaka vlastnej logike mala zmeniť doterajší pohľad na bežné vyhľadávanie.

OS X El Capitan

Za povšimnutie určite stojí aj možnosť rozdelenia obrazovky na dve polovice pre dve aplikácie. Po grafickej stránke sa toho moc nezmenilo, ale vďaka nástroju Metal budú teraz počítače od Applu fungovať rýchlejšie ako predtým. iPady a iPhony od modelu 4S dostanú po novom operačný systém s označením iOS9, ktorý prináša tiež množstvo noviniek. Nové funkcionality dostali napríklad poznámky, do ktorých si odteraz budete môcť napríklad aj kresliť. Okrem toho sa aplikácia Passbook premenovala na Wallet a Newsstand na News. Healthkit dokáže spracovávať viac dát, vrátane UV žiarenia a menštruačných cyklov.

Wallet

Veľkou výhodou iOS9 je, že bude zaberať o dosť menej voľného miesta v telefóne ako doteraz a bude mať taktiež nízko energetický mód, vďaka ktorému vydrží zariadenie s novým systémom na jedno nabitie aj o niekoľko hodín dlhšie ako doteraz. iPad sa taktiež dočkal novinky, kedy si jeho používatelia môžu na obrazovke otvoriť dve aplikácie súčasne a aj ďalších vylepšení klávesnice určených na prácu. Developeri môžu už s beta verziou 1 systému iOS9 pracovať už dnes, zatiaľ čo na verejnosť sa dostane až na jeseň tohto roku.

iOS9

Osobný asistent Siri sa taktiež dočkal vylepšení. Používa dáta z vášho telefónu, čo znamená, že vám preskenuje maily, dá pozvánku do kalendára alebo automaticky navrhne pesničku na ranný beh. Siri vám bude taktiež ľudí, ktorým môžete zavolať, aplikácie, ktoré môžete použiť a správy, ktoré si môžete prečítať. Súkromie je zabezpečené tým, že všetko prebieha priamo v telefóne a nie v cloude, ako je to u konkurencie. Služba Apple Pay, o ktorej sme písali viac aj na Startupers.sk, sa dočkala svojho rozšírenia do Veľkej Británie a Kanady a od jesene k nej platobný startup Square prinesie aj kompatibilnú čítačku.

Apple Pay

Mapy od Applu, ktoré často podliehajú kritike (pri porovnávaní s Google Maps), sa po novom dočkali novej funkcie zobrazovania mestskej hromadnej dopravy a informácií o nej. Ako ďalej píše portál The Verge, táto funkcionalita však bude zatiaľ dostupná len v 20 veľkých mestách sveta. Funkcia News zase bude prinášať presne také správy, aké používateľ chce. Buď podľa nastavenej tematickej oblasti, z ktorej články majú byť, alebo články obsahovo podobné tým, ktoré používateľ čítava. Aktualizácie sa dočkali po dvoch mesiacoch od začiatku predaja a troch mesiacoch od predstavenia, už aj inteligentné hodinky Apple Watch, ich nový operačný systém sa volá watchOS2.

Mapy

HomeKit je inteligentná platforma pre obydlia, cez ktorú dokážu ich majitelia na diaľku sledovať a ovládať napríklad žalúzie, pohybové senzory a bezpečnostné systémy. Momentálne je na ovládanie potrebná Apple TV, avšak HomeKit by mal byť čoskoro prepojený s iCloud, vďaka čomu ho bude možné ovládať priamo z iPhonu alebo iPadu. Operačný systém pre autá CarPlay sa dočkal vylepšení, vďaka ktorým budú môcť automobilky vyvíjať aplikácie na ovládanie auta, takže napríklad také kúrenie auta si používateľ nastaví priamo z aplikácie. CarPlay bude podporovať displeje vo vysokom rozlíšení a v rôznych veľkostiach.

CarPlay

Najväčšou a najočakávanejšou novinkou konferencie WWDC 2015 však bola nová hudobná streamovacia služba, ktorú Apple predstavil úplne na záver. Tá ponesie názov Apple Music a dostupná bude vo viac ako 100 krajinách sveta už od 30.6.2015. V Apple Music, ktorá bude veľkým konkurentom pre Spotify, dokážete okrem počúvania svojich obľúbených interpretov, pozerania hudobných klipov, taktiež sledovať exkluzívne videá v HD rozlíšení či vytvárať si vlastné playlisty. Čo sa týka Spotify, k Apple Music sa dvoma slovami vyjadril aj jeho CEO Daniel Ek a aj napriek tomu, že jeho tweet bol po chvíli vymazaný, dostal na verejnosť.

Daniel Ek Spotify

Veľmi zaujímavá je funkcia Connect, ktorú predstavil spevák Drake. Je určená pre umelcov, ktorí nemajú svoje vydavateľstvo a touto cestou dokážu prezentovať svoju tvorbu. Apple Music bude taktiež obsahovať globálnu nonstop rádio stanicu Beats1, na ktorej čele bude stáť Zane Lowe, ktorý prišiel vo februári z rádia BBC1. Cena bude 9,99 dolárov mesačne. K dispozícii však bude aj rodinné členstvo, kedy služba Apple Music dostupná až na 6 zariadeniach bude stáť len 14,99 dolárov mesačne. Na začiatku si však bude možné Apple Music vyskúšať až na 3 mesiace zdarma. Na záver je dôležité dodať, že Apple spravilo dôležitý krok v konkurenčnom boji, pretože aplikácia Apple Music bude od jesene tohto roka k dispozícii aj pre Android zariadenia.

CEO Apple Tim Cook na záver taktiež nezabudol doplniť, že počet stiahnutí aplikácií z App Store prekročil hranicu 100 miliárd a že vývojárom aplikácií bolo vyplatených už viac ako 30 miliárd dolárov. Na WWDC 2015 tak Apple opäť posunul svoje zariadenia o krok bližšie k dokonalosti. Ako si môžete pozrieť aj v kompletnom zázname zo samotného eventu nižšie, všetky novinky a vylepšenia sa však odohrávali len v softvérovej rovine. Čo sa týka hardvérových vylepšení, na tie si budeme musieť počkať až niekedy po letných prázdninách. Každopádne sa o všetkom podstatnom určite včas na Startupers.sk dočítate! Ak sa vám nechce pozerať celý záznam z WWDC2015, pozrite si všetko podstatné v zostrihu, ktorý nasleduje hneď nižšie a taktiež nezabudnite na ďalšie fotografie pod videami :)

El Capitan News article Watch iPad ovládanie iPad new funcs Apple Pay UK Maps Music App Apple Music Music June 30 Apps

Komentáre

Najnovšie