Prejsť na obsah

Apple otvorí v apríli svoju novú 5 miliardovú centrálu, bude aj pre verejnosť

Najhodnotnejšia spoločnosť sveta, Apple oznámila, že v apríli 2017 otvorí svoju dlho očakávanú novú centrálu v kalifornskom Cupertine. Pre širokú verejnosť je však dobrou správou, že do novej budovy sa bude môcť pozrieť každý.

Hodnota okrúhlej novostavby po novom nazývanej Apple Park sa odhaduje na 5 miliárd dolárov a rozprestiera sa na pozemku s rozlohou viac ako 700 tisíc metrov štvorcových. Ako sa spoločnosť Apple vyjadrila, presunutie svojich viac ako 12 000 zamestnancov zaberie zhruba pol roka. Stavba má momentálne niekoľko mesačné omeškanie a práce na areáli budú pokračovať minimálne do leta.

Verejnosť bude môcť navštíviť v Apple Parku obchod Apple Store a kaviareň, ktoré sú otvorené pre všetkých. Okrem toho bude v budove aj fitness centrum pre zamestnancov o rozlohe takmer 10 000 metrov štvorcových. V areáli nebude chýbať ani park, jazero a viac ako 3 kilometre chodníkov a bežeckých tratí. Začiatok stavby sa datuje na rok 2013 a prvý zamestnanci mali v novej vlajkovej lodi pôvodne pracovať už v januári tohto roka.

Súčasťou Apple Parku bude aj sála s kapacitou 1000 ľudí nazvaná Steve Jobs Theatre, po jej nebohom zakladateľovi Stevovi Jobsovi, ktorý by pre pár dňami oslávil 62 narodeniny. Sála, ktorá bude otvorená až neskôr, je lokalizovaná na menšom kopci a symbolicky je otočená na hlavnú budovu, ktorú ako keby sleduje. Jej strecha bude z karbónových vlákien. Ako povedal šéf Apple Tim Cook: “Vízia Steva Jobsa išla s nami. Steve chcel, aby sa Apple Park stal domovom inovácií pre mnohé ďalšie generácie. Preto je celý areál postavený tak, aby zamestnancov inšpiroval. Nová centrála je jednou z energeticky najúspornejších budov na svete a bude fungovať len z obnoviteľných zdrojov energie.”

Apple Park Steve Jobs Theatre

Šéfdizajnér Apple Jony Ive dodal: “Steve Jobs investoval veľa energie do vytvorenia zdravého a kreatívneho prostredia. Preto sme poňali tvorbu našej novej centrály s rovnakým entuziazmom a dizajnovými princípmi, ktoré charakterizujú naše produkty. Spojenie takýchto neobyčajných budov s prírodou vytvára neuveriteľne vhodné prostredie pre ľudí, na ich tvorbu a spoluprácu.” Ako sa páči nový Apple Park vám? My sme nadšení a už sa nevieme dočkať, kedy ho uvidíme naživo :)

Foto: Geekwire.com

Komentáre

Najnovšie