Prejsť na obsah

VIDEO: Presne pred 10 rokmi predstavil Steve Jobs prvý iPhone

Presne pred 10 rokmi predstavil verejnosti šéf spoločnosti Apple Steve Jobs nový iPhone. Dnes je na svete zrejme len málo ľudí, ktorý by tento smartfón, po ktorom túži nejeden tínedžer, nepoznali.

Steve Jobs vo svojej prezentácii prvý iPhone opísal ako 3v1 – iPod s širokou dotykovou obrazovkou, revolučný mobil a komunikačné zariadenie, vďaka ktorému budete mať internet neustále pri sebe. Z iPhonu sa však stalo omnoho viac, je to symbol celého technologického odvetvia, modernej doby ako celku, vo veľkej miere dopomohol spraviť z Apple najhodnotnejšiu spoločnosť sveta a s najväčšou pravdepodobnosťou ide aj o najziskovejší produkt v dejinách. Aj po desiatich rokoch sa o iPhone stále píše a mnoho ľudí ho berie aj ako štýlový a módny doplnok. Celú prezentáciu Steva Jobsa a jeho prvého iPhonu z roku 2007 si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Prvý iPhone, ktorý prišiel na trh v roku 2007, priniesol klasický vzhľad ikoniek, jediné tlačítko – home button a vtedy bežná klávesnica bola nahradená multidotykovým displejom. Bol pripojiteľný na internet, bolo možné cez neho sledovať rôzne médiá avšak chýbalo mu 3G pripojenie a hlavne App Store. Po prvom iPhone nasledoval každý rok minimálne jeden nový model. V roku 2008 to bol iPhone 3G, ktorý priniesol aj dnes neodmysliteľnú súčasť App Store a 3G pripojenie.

V roku 2009 prišiel na trh iPhone 3GS, ktorý bol dvakrát rýchlejší a umožňoval konečne aj funkciu kopírovania a prilepenia textu. iPhone 4, ktorý bol v roku 2010 najtenším smartfónom sveta, priniesol množstvo noviniek, ako napríklad prednú kameru na videohovory (a selfie) alebo Retina displej. V októbri 2011 bol predstavený iPhone 4S, v ktorom sa po prvýkrát objavil aj asistent Siri a 8 megapixlová kamera, no jeho predstavenie bolo zatienené smrťou otca iPhonu Steva Jobsa.

iphony

V roku 2012 prišiel na trh iPhone 5, ktorý mal 4 palcový displej, bol z hliníka, vďaka čomu bol odolnejší a ľahší a poprvýkrát priniesol aj nový Lightning konektor. Rok 2013 bol výnimočný v tom, že Apple po prvýkrát priniesol až dva iPhony. Zrejme všetkých prekvapil iPhone 5C, ktorý mal techniku podobnú iPhonu 5, avšak bol plastový, aj keď lacnejší ako nový iPhone 5S. Ako ďalej uvádza The Verge, ten okrem nových farieb priniesol prvýkrát aj senzor odtlačku prsta zabudovaný v tlačítku home button a ako prvý smartfón aj 64-bitový procesor.

V roku 2014 Apple prvýkrát priniesol iPhone v dvoch veľkostiach. iPhone 6 mal 4,7 palca a iPhone 6 Plus až 5,5 palca. iPhone 6 priniesol množstvo vylepšení, od dizajnu, cez procesor až po kamery. Možno si spomeniete aj na kauzu Bendgate, kedy sa ľuďom pri sedení vo vreckách na gatiach veľké iPhony 6 Plus ohýbali. S dvoma veľkosťami pokračoval v roku 2015 aj iPhone 6S a 6S Plus, ktoré priniesli pevnejšiu konštrukciu, tvrdšie sklo a pod ním 3D Touch displej. V roku 2016 prekvapil iPhone SE, ktorý je kvázi vylepšeným iPhonom 5S za nižšiu cenu.

Tim Cook iPhone

Najdokonalejšími iPhonmi sú momentálne tie s označením 7 a 7 Plus, predstavené taktiež minulý rok. Najväčšími novinkami boli vodeodolnosť, pri 7 Plus nový duálny kamerový systém a odstránenie audio jacku. To, že je iPhone stále najdôležitejším produktom spoločnosti Apple potvrdil aj jej šéf Tim Cook v dnešnom príspevku. “iPhone je neoddeliteľnou súčasťou životov našich zákazníkov a dnes viac ako kedykoľvek predtým určuje spôsob akým komunikujeme, zabávame sa, pracujeme a žijeme.” Cook taktiež tvrdí, že iPhone nastavil v prvej dekáde štandardy a ide ešte len o začiatok cesty, to najlepšie vraj ešte len príde. Vyzerá to tak, že od Applu sa stále máme na čo tešiť! :)

Komentáre

Najnovšie