Prejsť na obsah

VIDEO: Google tím vytvoril neuveriteľné časové toky a to len vďaka fotografiám z internetu

Na internete sa dá dnes nájsť už skutočne všetko, vrátane množstva fotiek. Každý deň sú k miliardám online fotografií nahrávané milióny ďalších a preto dnes už naozaj nie je problémom nájsť na internete množstvo verejne dostupných fotografií najrôznejších známych miest sveta. A presne toto sa rozhodol využiť jeden tím zo spoločnosti Google v spolupráci s Washingtonskou univerzitou, ktorý vyvinul plne automatizovaný systém na vytváranie časových tokov obľúbených a známych turistických miest z fotiek uverejnených na portáloch ako Flickr, Picasa a ďalších.

time lapse Ladovec

Set algoritmov, ktoré tím vytvoril, najprv vytriedil 86 miliónov fotiek podľa geografickej polohy, následne ich zoradili podľa dátumu a upravili tak, aby sa ich zobrazenia zhodovali. Ako ďalej uvádza The Verge, Posledným krokom bola farebná úprava fotiek, aby sa podobali jedna druhej a odstránili sa tak rušivé elementy. Na videách sú zobrazené rôzne objekty a prostredia v rôznych lokalitách sveta. Môžete tu nájsť napríklad aj ľadovce, vodopády alebo priebeh budovania mrakodrapov, čo môže slúžiť aj ako pomôcka pre geológov respektíve stavbárov.

time lapse Thailand

Po prvotnom roztriedení 86 miliónov fotiek vytvoril systém okolo 120 000 časových tokov, z ktorých takmer 11 000 obsahovalo viac ako 300 fotografií. Tím si však vybral len tie časové toky, ktoré sa skladali z minimálne 1000 fotografií. Spracovanie takéhoto kvanta grafického materiálu trvá jednému počítaču približne 6 hodín. Čo ako hovoria sami autori nápadu, je rozhodne omnoho menej, ako trvala niekoľkoročná tvorba týchto fotografií. Google sa tak opäť nezaprel a vymyslel niečo skvelé! :)

Komentáre

Najnovšie