Prejsť na obsah

Video: Andrej Kiska rozpráva na tému, prečo sa neinvestuje do slovenských startupov

O investíciách do slovenských startupov sa toho v poslednom čase hovorí celkom dosť. Avšak už keď sa v tejto oblasti porovnáme len so susedným Českom, výrazne zaostávame. Prečo je tomu tak porozprával včera večer na Guru @ The Spot Andrej Kiska z investičného fondu Credo Ventures. Jedným z dôvodov menšieho počtu investícií je podľa neho nižší počet veľkých úspešných technologických firiem na Slovensku, ktorých prví zamestnanci by postupom času odišli a založili si vlastný startup, čo by sa následne opakovalo a vytvorilo tak takzvaný snowball efekt.

Okrem toho sa však vo svojej zaujímavej prezentácii venoval Andrej aj mnohým iným témam. Spomedzi všetkých, ktoré si môžete pozrieť vo videozázname z prezentácie nižšie vypichneme aspoň jednu, v ktorej hovoril, že startupom, ktorých founderi alebo co-founderi majú skúsenosti z predošlých startupov, ktoré si už prešli fázami investovania a pri ktorých zrode boli ešte v pozíciách zamestnancov, sa dávajú investície oveľa ľahšie.

Andrej Kiska

Ako príklad použil český startup Apiary, ktorého founderovi Jakubovi Nešetřilovi dalo Credo prvú investíciu vo výške 50 000 dolárov takmer ihneď vďaka tomu, že bol prvým zamestnancom najhodnotnejšieho českého startupu súčasnoti Good Data, ktorého founderom je známy úspešný český podnikateľ Roman Stanek. A od tejto skutočnosti sa odvíjajú aj rady, ktoré Andrej Kiska dal účastníkom prezentácie, ktoré si aj vy môžete teraz pozrieť vo videu nižšie. Podľa nás pozrieť si to rozhodne stojí za to! A nezabudnite, že The Spot vám program Guru @ The Spot prináša každú stredu a ak sa nemôžete zúčastniť, prezentácie môžete pozerať aj naživo na http://www.thespot.sk/live/ :)

Komentáre

Najnovšie