Prejsť na obsah

„Ako začať s podnikaním? Mám ideu, no nemám peniaze, ako to mám teda nakopnúť? Čo mám čítať? Internet je plný zoznamov ako „Top 10 kníh, ktoré z teba spravia podnikateľa“ a podobne, ale ktoré knihy sú naozaj tie pravé?“

Áno. Toto je len malý zlomok platných otázok, ktoré dostávame my i mnohí ďalší, ktorí sa pohybujú v startupovom prostredí. Môže to byť správa na Facebooku Startupers.sk od chalana čo práve skončil školu a nevie čo ďalej, alebo email od ženy, ktorá sa rozhodla nakopnúť nejaký online obchod. Tí čo sa pýtajú, sa od seba odlišujú vekom, pohlavím, skúsenosťami, vzdelaním, no všetci majú niečo spoločné.

Start! Up!

Sú (zvyčajne) hladní po informáciách. Chcú sa učiť, makať na sebe, posúvať sa ďalej. Jedna z otázok ktoré dostávame sa opakuje častejšie, ako všetky ostatné. Tá otázka z nie: „Čo čítať?“ Odpovede na spôsob „10 kníh, ktoré čítajú úspešní Češi“ a podobne sa množia, väčšina nadpisov je však click-bait a ako už povedala trefne Sexperimentátorka:

„Snad každej, komu se daří vydělávat alespoň ušmudlaných 75 tisíc měsíčně, je přesvědčen o tom, jak to dokázal díky knize Bohatý táta, chudý táta.“

Posledné týždne sme tých „čo čítať“ otázok obdržali viac ako zvyčajne a tak sme si povedali, že dáme dokopy pár kníh, čo nás za posledné roky najviac oslovili. Zoznam určite nepovažujte za úplný, berte ho ako crowd-sourcing, neváhajte v komentároch doplniť o to, čo zarezonovalo s vami a pomôžme si tak ísť hore.

Môj kamarát Siggy zo Startup Iceland sa často odvoláva na vetu „Standing on the shoulders of giants.“ Je tam kde je, lebo mu pomohlo veľa ľudí okolo neho, učil sa od nich. Stačí, ak ste v niečom o 3 kroky vpred, môžete sa rozhodnúť pomôcť ostatným dostať sa tam, kde ste vy. A tak sa budeme všetci posúvať ďalej.

Read!

Prajeme vám, aby ste v tom čo nasleduje, našli aspoň toľko inšpirácie a hodnotných  informácii, ako my.

How to start a startup – notoricky známa (no stále tak málo ľuďmi v Česko-Slovensku) videná / čítaná séria zo Stanfordu (2014), v rámci ktorej vás mnohé esá startupového neba prevedú od idey až po IPO :-). Sam Altman, Peter Thiel, Marc Marc Andreessen, netreba pokračovať. Skutočné „Startup 101“. Ak ste ešte nevideli, je najvyšší čas. Nebaví vás sledovať videá? Je to zadarmo ako podcast na iTunes. Takže už žiadne výhovorky.

O označenie „Startupová biblia“ bojujú zvyčajne tri knihy: Zero To OneStart-up Nation a Lean Startup. Pre mňa sa tou pomyselnou bibliou stala kniha Start-up Nation, ktorá mi toho o pojme startup, o tom ako to chodí v Izraeli a prečo je tento malý národ tam, kde na technologickom poli je, dala najviac. Zero To One sa číta najľahšie, chytí a nepustí, a zanechá čitateľa plného pocitov o tom, že…všetko sa dá! Lean Startup ma moc neoslovil. Môžem to pripísať všetkým pokusom o lean praktiky z prostredia korporácii, v ktorých som pracoval, ktoré však neprinášali želaný efekt. No ak Lean nie je iba filozofia, nad ktorou sa intelektuálne „masturbuje“, jej implementácia dokáže určite priniesť želané výsledky.

Z môjho pohľadu je medzi všetkými hviezdami startupového neba najviac prehliadaný Brad Feld. A pritom jeho knižná séria venovaná životu startupov je skvelá. Brad sa nebojí odhaliť svoje omyly a pády, boj s depresiou ale aj to, ako to vyzerá v partnerskom živote dvojice, z ktorej minimálne jeden je workholik, pracujúci často viac ako 16 hodín denne. Starosti i radosti života v startupe, podnikania alebo investovania rizikového kapitálu ešte nikto nezachytil lepšie.

Nebudem vám odporúčať „Bohatého otca, chudobného otca“, beztak ste už o tejto knihe počuli, no možno ste nepočuli o kúsku od Napoleona Hilla, Myslením k bohatstvu. Napoleon v knihe okrem iného uvádza 30 dôvodov, ktoré Ti zabránia dokázať to, čo si zaumieniš. Verím že nikoho neprekvapí, že nedostatok peňazí sa objavil až na poslednom mieste!

Napoelon Hill - Think and Grow Rich:

Napoelon Hill – Think and Grow Rich:

Netreba opomenúť ani Central European Startup Guide od Andreja Kisku ml., partnera v bezpochyby najúspešnejšom VC fonde v Česko-Slovensku, Credo Ventures. Táto príručka, venujúca sa investičnému prostrediu v strednej Európe, bude čochvíľa i oficiálne dostupná na novom webe, ktorý Credo Ventures chystajú, no zatiaľ som ju pre vás uploadol na ulož.to.

V rámci „obvyklých podozrivých“ knižiek venovaným startupom nesmieme zabudnúť ani na The Innovator’s Dilemma a Crossing The Chasm.

Všetkým tým, ktorí chcú udržať krok s 21.storočím, sú určené i knihy od úspešnej softwarovej firmy 37 signals, ktoré hovoria o tom, ako sa zmenili paradigmy fungovania vzťahov zamestnanec – zamestnávateľ, a práca v office vs „kdekoľvek, kde máš Internet, a funguje Ti to“. Takže, Rework a Remote: Office Not Required tiež nevynechajte.

Iste, ešte stále si  nie každý môže dovoliť pracovať z miesta, kde má Internet, no skoro každý dnes chce a môže investovať. Internet a kníhkupectvá sú plné tých zaručených návodov ako na to, schém podľa ktorých nakupovať a predávať, a pritom…je to celé vlastne úplne inak. O tom, ako to funguje, a že je to síce jednoduché – no zároveň veľmi ťažké (sic!) hovoria 2 knihy, ktoré Warren Buffet i Bill Gates často označujú ako svoje najobľúbenejšie knihy o investovaní a biznise. Obe sa zaradili medzi tie najlepšie knihy, aké som čítal a verím že majú potenciál osloviť i vás.

Business Adventures hovorí o rôznych udalostiach posledného storočia, na Wall Street, ale i v automobilovej výrobe (známy prepadák firmy Ford, model Edsel) či krkolomný priebeh vzniku a vzostup značky Xerox.

The Intelligent Investor, kniha od Buffetovho učiteľa Benjamina Grahama hovorí o jednoduchý princípoch, ktorými sa však riadiť na každodennom základe (nie len v prostredí investovania) nie je ľahké. No o tom, že sa to dá a funguje, hovorí i portfólio Berkshire Hathaway, notoricky známej investičnej spoločnosti. V skratke – trading (krátkodobý nákup / predaj) z dlhodobého a absolútneho pohľadu nefunguje, vývoj trhu sa nedá ovládať a ani dokonale predpovedať, no je možné ovládať svoj strach a kontrolovať svoje reakcie na krátkodobý vývoj na trhu. Investuje sa do toho, za čím vidíme viac ako len čisto materiálnu hodnotu (napr., veríme danej technológii). Znie to veľmi jednoducho, no keby investori boli schopní zvládať tieto základné veci, žiadne iné zázračné formulky od šarlatánov by neboli potrebné.

DO-TALK-READ-WRITE

Na záver moja osobná srdcovka: Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry Into Values. Svoj pracovný život som začal v strojárstve, i preto mi je pohľad na život a hodnoty podávaný cez príklady z prostredia údržby motoriek a servírovanie životných právd na príkladoch z cesty na motorke naprieč USA veľmi blízky. Kniha sa pravidelne umiestňuje veľmi vysoko v rebríčkoch najlepších kníh napísaných za posledných 50 rokov a verím, že zaujme i vás.

Ak máte svoje obľúbené knihy, ktoré by mohli osloviť ostatných, neváhajte sa o ne s nami podeliť v komentároch.

Komentáre

Najnovšie