Prejsť na obsah

Viac ako 50-tisíc ľudí sa v roku 2022 rozhodlo pre zmenu správcovskej spoločnosti

Unsplash

Takmer tri percentá všetkých sporiteľov v druhom pilieri tak prestúpilo ku konkurencii.

BRATISLAVA 16. januára (SITA) - Sociálna poisťovňa vydala počas minulého roka sporiteľom v druhom pilieri 66,3 tisíca akceptačných listov, ktoré slúžia na prestup do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS).

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V porovnaní s rokom 2021 išlo o nárast o 25-tisíc vydaných akceptačných listov. DSS pritom minulý rok zmenilo takmer 55,8 tisíca sporiteľov, čo sú približne tri percentá z 1,7 milióna sporiteľov v druhom pilieri.

Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Akceptačný list vydávala do konca minulého roka poisťovňa takému sporiteľovi, ktorý mal záujem preniesť svoje dôchodkové sporenie do inej DSS.

Ak sporiteľ do inej DSS ešte neprestúpil, resp. od jeho posledného prestupu uplynul viac ako jeden rok, vydanie akceptačného listu bolo bezplatné. V ostatných prípadoch za vydanie akceptačného listu sporiteľ platil 16 eur.

Akceptačný list vydávala pobočka Sociálnej poisťovne klientovi osobne na počkanie alebo do jeho elektronickej schránky na ústrednom portáli verejnej správy.

Od začiatku tohto roka už akceptačný list pri prestupe do inej DSS nie je potrebný. Sporiteľ môže zmeniť správcu svojich penzijných úspor len na základe prestupovej zmluvy. Obmedzila sa však frekvencia týchto prestupov.

Prestup medzi DSS je totiž možný najskôr rok po vzniku prvej účasti sporiteľa v druhom pilieri a následne pol roka od posledného prestupu.

💡
Dôchodkovú správcovskú spoločnosť vlani zmenilo 55,8 tisíca sporiteľov.

Komentáre

Najnovšie