Prejsť na obsah

Pellegriniho návrh zmeny dôchodkov sa nedá vykonať, oponuje rezort práce

Unsplash

Podľa ministerstva by toto opatrenie stálo štátnu kasu viac ako 800 miliónov eur.

BRATISLAVA 27. januára (SITA) – Poslanci okolo Petra Pellegriniho (Hlas-SD) navrhli zmeniť mechanizmus valorizácie dôchodkov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Proti zmene zákona o sociálnom poistení sa ozvalo ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré s iniciatívou nesúhlasí.

Podľa navrhovanej novely zákona sa má upraviť referenčné obdobie pre účely valorizácie penzií z prvých šiestich mesiacov na prvých deväť mesiacov roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku.

Ak medziročná dôchodcovská inflácia za prvý polrok príslušného roka dosiahne aspoň 5 percent, dôchodky sa majú k 1. júlu zvýšiť o medziročnú dôchodcovskú infláciu vykázanú za prvý polrok. Ak by sa uplatnil takýto postup, k 1. januáru nasledujúceho roka by sa penzie zvyšovali o priemerné percento dôchodcovskej inflácie za júl až september predošlého roka.

Prijatie novely zákona by podľa rezortu práce a sociálnych vecí zvýšilo výdavky na dôchodky už v tomto roku o 835 miliónov eur. Vychádza z toho, že by sa penzie valorizovali od 1. júla tohto roka o očakávanú mieru dôchodcovskej inflácie, teda o 16,9 percenta.

Negatívny vplyv by mala novela zákona aj na rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2024. „Vzhľadom na nejednoznačnosť právnej úpravy nie je možné tento vplyv momentálne kvantifikovať," upozornil rezort.

Legislatívny návrh pritom podľa ministerstva ani nie je vykonateľný. Údaj o medziročnej dôchodcovskej inflácii za prvý polrok príslušného roka totiž bude štatistický úrad zverejňovať až okolo 14. júla, teda až počas nasledujúceho mesiaca po uplynutí prvého polroka.

„To znamená, že nemožno na základe skutočne vykázanej hodnoty za prvý polrok zvyšovať dôchodky s účinnosťou už od 1. júla, keďže táto hodnota nebude ešte v danom čase známa," zdôrazňuje rezort. Spôsob valorizácie v kalendárnom roku nasledujúcom po kalendárnom roku, v ktorom by sa uplatnil postup mimoriadnej valorizácie, je podľa ministerstva nejednoznačný.

„Nie je zrejmé, či predkladatelia majú zámer používať na valorizáciu od 1. januára 2024 medziročný rast inflácie za domácnosti dôchodcov za tretí kvartál 2023 alebo medzimesačný rast inflácie za domácnosti dôchodcov za tretí kvartál 2023," dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

💡
Opozičný návrh valorizácie dôchodkov je podľa rezortu práce nevykonateľný a vyžiadal by si už tento rok cez 800 mil. eur.

Komentáre

Najnovšie