Prejsť na obsah

Uber po nehode zastavil testovanie svojich samojazdiacich áut

Spoločnosť Uber sa v posledných týždňoch pasuje s mnohými problémami. Tým posledným je piatková nehoda jeho autonómneho vozidla v americkej Arizone.

Po tejto nehode dokonca Uber zastavil testovanie svojich samojazdiacich áut. V pondelok poobede však testovací program v Pittsburghu aj v Arizone opäť spustili. Testovací program prebieha od konca januára aj v San Franciscu, kde však Uber neprepravuje pasažierov, ale používa dva manuálne riadené Fordy Fusion na mapovanie prostredia. Pôvodne malo plnohodnotné testovanie prebiehať od decembra aj v San Franciscu. Uber však nedostal od miestnych úradov licenciu na používanie svojich 16 autonómnych vozidiel Volvo XC90 a tak ich všetky presunul jedným zo svojich samojazdiacich kamiónov do Arizony.

Práve tu sa v meste Tempe odohrala v piatok večer nehoda, pri ktorej sa našťastie nikto nezranil. Samojazdiace Volvo, ktoré išlo v autonómnom režime skončilo na boku potom, ako doňho narazilo iné auto. To potvrdil aj hovorca polície v Tempe, ktorý oznámil, že vozidlo Uberu nie je zodpovedné za nehodu. Ihneď po nehode pozastavil Uber testovanie vo všetkých troch mestách. Testovanie opäť začalo až v pondelok v priebehu dňa. Na podobné obrázky ako vo videu nižšie si však budú obyvatelia San Francisca musieť ešte počkať.

V Pittsburghu prebieha testovanie už od septembra 2016. V tomto meste používa Uber autonómne vozidlá Ford Fusion. V San Franciscu Uber testoval svoje samojazdiace Volvá pred presunom do Arizony len týždeň a za ten čas stihli ľudia natočiť jedno z áut, ktoré prešlo cez semafóry na červenú. Kým hovorca Uberu po tomto incidente tvrdil, že auto bolo v tom čase riadené manuálne a bola to chyba vodiča, zamestnanci potvrdili, že vozidlo išlo v tom čase v autonómnom režime.

Uber sa však v poslednej dobe pasuje s viacerými škandálmi. Waymo, startup spoločnosti Google, o ktorom ste sa mohli viac dočítať aj na Startupers.sk, totiž zažaloval Uber, kvôli ukradnutiu dizajnu svojho LIDAR systému, ktorý je kľúčovou súčasťou na zisťovanie prekážok v systéme autonómnych vozidiel. Waymo taktiež požiadalo federálny súd o predbežný zákaz používania systému samojazdiacimi vozidlami Uberu. Google je pritom taktiež jedným z investorov v Uberi.

Uber samojazdiace auto San Francisco

Za zmienku stojí aj kauza obťažovania zamestnankyne na pracovisku. Ako ďalej uvádza Business Insider, bývalá zamestnankyňa Uberu, Susan Fowler, totiž zverejnila vo februári blog, na ktorom popísala svoje skúsenosti s obťažovaním a sexuálnymi narážkami v spoločnosti. Následne sa o podobných praktikách vyjadrili aj ďalšie pracovníčky Uberu, čo skončilo personálnymi čistkami vo firme. A to ešte nerátame protesty taxikárov proti Uberu, ktoré nedávno neobišli ani Slovensko. Navyše konkurent Uberu, spoločnosť Lyft, aktuálne zháňa polmiliardovú investíciu, aby posilnil svoj rast a využil ťažšie obdobie Uberu. Tento miliardový kolos sa však určite len tak niečoho nezľakne a nezastaví.

Foto: Wired.com

Komentáre

Najnovšie