Prejsť na obsah

Taxík budúcnosti je tu - prvý samolietajúci dron, ktorý odvezie aj ľudí!

Ako budú vyzerať taxíky v budúcnosti zatiaľ úplne presne nevieme. Spoločnosti vyvíjajúce samojazdiace automobily ich určite v budúcnosti budú chcieť používať aj na tento účel. Miliardová spoločnosť Uber má v pláne taktiež v budúcnosti využívať na prepravu ľudí autonómne vozidlá. Budúcnosť však bude zrejme nie len o samojazdiacich vozidlách ale aj o lietaní. Ako si budúcnosť predstavovali tvorcovia filmu Návrat do budúcnosti alebo tvorcovia slovenského Aeromobilu, rovnako si ju predstavujú aj v čínskej spoločnosti Ehang. Teda vo vzduchu!

Táto spoločnosť stojí za prvým autonómnym dronom, ktorý dokáže odviezť ľudí. Okamžite po predstavení dronu Ehang 184 na veľtrhu CES 2016 v americkom Las Vegas sa začalo hovoriť o prototype taxíku budúcnosti. Táto obria kvadrikoptéra odvezie zatiaľ len jedného človeka, avšak úplne sama. Vo vnútri nie sú žiadne ovládače, je tam len sedadlo a stojan na tablet. Na vzlietnutie stačí len pripojiť tablet, otvoriť si aplikáciu a zadať destináciu. O všetko ostatné sa už postará Ehang 184, ktorý vás do destinácie sám dopraví. Teoreticky tak nie je potrebná ani žiadna pilotná licencia, keďže tento taxi dron budúcnosti lieta úplne sám.

Ehang 184

Možno sa pýtate, prečo má Ehang značenie 184. Je to z toho dôvodu, pretože odvezie 1 pasažiera, má 8 vrtúľ a 4 ramená. Váží okolo 200 kilogramov a vysoký je zhruba 1,5 metra. 8 elektrických motorov dokáže vyvinúť silu 106 wattov. Ehang 184 je navrhnutý tak, aby letecky odviezol jednu osobu s maximálnym doletom 23 minút pri priemernej rýchlosti 100 kilometrov za hodinu. Šéf spoločnosti Ehang Hauzi Hu pri premiére Ehangu 184 povedal: “Mojím celoživotným cieľom bolo urobiť lietanie rýchlejším, jednoduchším a vhodnejším, ako kedy bolo. 184 je riešením na množstvo problémov v doprave. Verím, že Ehang bude mať vplyv na množstvo odvetví týkajúcich sa osobnej prepravy. 184 je budúcnosť, o ktorej sme vždy snívali.”

Ehang 184 interiér

Ako ďalej informuje portál Digital Trends, Ehang 184 je zatiaľ len prototyp (spoločnosť ich vyrobila niekoľko) a minimálne najbližší rok ho určite ešte nebude možné kúpiť ani objednať. Podobne ako náš Aeromobil, aj spoločnosť Ehang čaká množstvo legislatívnych prekážok po celom svete, ktoré zabraňujú bežnému používaniu jeho modelu 184. Avšak dúfame a veríme, že o pár rokov bude úplne bežnou praxou objednať si cez smartfón svoj taxík Ehang 184, ktorý vás sám letecky odvezie kamkoľvek budete chcieť :)

Ehang 184 zozadu

Komentáre

Najnovšie