Prejsť na obsah

VIDEO: Intel predviedol počas finále Super Bowl 2017 šou s 300 dronmi

Finále v americkom futbale – Super Bowl sledujú každoročne stovky miliónov divákov po celom svete. Okrem strhujúcich športových výkonov je toto podujatie unikátne aj reklamami, ktoré sú produkované len pre toto podujatie ale aj ďalšími unikátnosťami. Včera to bolo napríklad aj 300 lietajúcich svietiacich dronov.

Tie vytvorili neuveriteľné pozadie za známou speváčkou Lady Gaga počas úvodu jej polčasového vystúpenia (sponzorovaného spoločnosťou Pepsi) na Super Bowl 2017, z ktorého video si môžete pozrieť nižšie. Nechýbala napríklad hviezdna obloha alebo obrovská americká zástava. Tieto drony, prezývané aj prenikavé hviezdy, boli už koncom roka použité na unikátnom predstavení v Disney World, kde ich bolo vo vzduchu až 500. Všetky sú ovládané len jedným počítačom a za ich vznikom aj prevádzkou stojí medzinárodná spoločnosť Intel. Ako Intel tvrdí, naraz je teoreticky možné takto ovládať aj viac ako 10 000 dronov.

Tajomstvo týchto dronov je v softvéri, v ktorom sú naprogramované tak, aby každý dron robil presne to čo má. Samotné drony medzi sebou nekomunikujú ani nemajú hardvér, ktorý by zabraňoval vzájomným kolíziám. Všetko totiž ovláda spomínaný softvér, ktorý určuje ich trasu a zabraňuje prípadným zrážkam. Ako ďalej uvádza portál TechCrunch, samotné drony sú pomerne jednoduché a vážia zhruba ako volejbalová lopta. Ich konštrukcia je jednoduchá a zložené sú za menej ako 15 minút, keďže sa žiadna súčiastka neskrutkuje ale zacvakáva. Telo dronov je z polystyrénu a na spodu je umiestnené LED svetlo osvetľujúce oblohu.

Drony vzlietajú z podložiek jeden za druhým a postupne sa automaticky zoraďujú na svoju úvodnú pozíciu. Svojím pohybom v tme môžu vytvárať aj dojem veľkých farebných svätojánskych mušiek (vo videu vyššie). Väčšinou je na podložkách pripravených viac dronov ako je potrebné a softvér automaticky vyberá tie, ktoré sú najviac nabité a spoľahlivo pripravené na šou. Spoločnosť Intel pracuje na tomto projekte zhruba dva roky. Koncom roka 2015 začal Intel spolupracovať s malou skupinou umelcov a technologických výskumníkov z Ars Electronica Futurelab z rakúskeho Linzu. V tom čase poslali do vzduchu 100 dronov, ktoré vzlietli zo štyroch rôznych miest a ktoré ovládali štyria piloti.

Koncom roka 2016 už Intel odprezentoval na šou v Disney World (vo videu vyššie) novú generáciu softvéru, ktorý dokázal ovládať naraz až 500 dronov. Softvér, ktorý Intel používa na ovládanie množstva dronov jedným počítačom by sa okrem umenia dal využiť aj pri výskume alebo záchranných operáciách, no zatiaľ sú tieto drony len jednoduchí lietajúci tanečníci. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť :)

Foto: USA Today

Komentáre

Najnovšie