Prejsť na obsah

Táto 32 ročná dáma predala svoj startup za štvrť miliardy dolárov, toto je jej rada pre začínajúcich podnikateľov

Svet patrí úspešným! To platí ako na starších, tak aj na mladších, ktorí by mali svoju mladosť, dravosť a mnohokrát aj vhodné podmienky, využiť práve vo svoj prospech, podobne ako táto 32 ročná dáma.

Alexa von Tobel je zakladateľkou startupu LearnVest, ktorý minulý rok predala za 250 miliónov dolárov. Okrem je aj úspešnou spisovateľkou a prezidentskou ambasádorkou pre globálne podnikanie. Vo svojich 32 rokoch toho už stihla z podnikateľského hľadiska spraviť a zažiť viac, ako väčšina ľudí stihne za celý život. A práve preto posiela mladým začínajúcim podnikateľom, ako bola napríklad aj ona sama, radu, ktorá im v ich napredovaní rozhodne pomôže. Tou radou je: „Nájdite si mentorov.“

Ako sama povedala pre Business Insider, za všetko čo dosiahla môže vďačiť hlavne svojim mentorom. „Na začiatku som musela byť hlavne otvorená svojmu okoliu a dávať pozor“, hovorí Alexa. Keď stretla niekoho, s kým si naozaj rozumela, prispôsobila okolnosti tomu, aby súhlasil aj s ďalším stretnutím. Občas to vraj znelo aj takto: „Môžem Vám zobrať Vašich 15 minút? Prinesiem vám kávu kedy len poviete, mám len 3 otázky.“ Časom Alexa zistila, že svojich mentorov si môže zabezpečiť aj na dlhšiu dobu, potrebovala len, aby si zamilovali jej startup a aby ich zaujal problém, ktorý jej startup rieši.

Alexa von Tobel

Cieľom jej startupu LearnVest je, aby bolo finančné plánovanie dostupné a zrozumiteľné a hlavne pomôcť 50 miliónom Američanov pri plánovaní odkladania peňazí na ich dôchodok. „Moji najlepší mentori sa pre mňa v mnohých veciach stali mojimi druhými rodičmi“, hovorí Alexa. „Ich cieľom je, aby sme vyhrali, teda boli úspešní.“ Ako však Alexa ďalej tvrdí, netreba očakávať, že vzťah s mentormi bude vždy krásnou prechádzkou ružovou záhradou. Mentori sú podľa nej totiž tí, ktorí vám povedia, keď je čas niečo zmeniť.

„Myslím si, že hlavné je nájsť si jedného, dvoch alebo troch ľudí, ktorí vás nasmerujú tou správnou cestou a silnejšie vás potlačia dopredu“, hovorí von Tobel. „Mali by ste brať pozitívne, keď vám niekto povie, že niečo nerobíte dobre. Kľúčom je schopnosť prijímať negatívny feedback a povedať: Ďakujem, že mi hovoríte veci, ktoré môžem robiť lepšie, pretože vďaka vám ich teraz môžem naozaj robiť lepšie.“ Súhlasíte s Alexou? Máte aj vy svojich mentorov? Ako veľmi je pre vás mentoring dôležitý? Držíme vám palce, nech aj vy nájdete tých pravých ľudí, ktorí vás posunú dopredu! Napríklad aj na zajtrajšej Mentors Night v Connect Coworking (ak sa ti nechce kupovať lístok, napíš do komentu pod tento článok na našom Facebooku, prečo sú pre teba dôležití mentori a možno jeden lístok od nás získaš práve ty) :)

Komentáre

Najnovšie