Prejsť na obsah

Štvrtina Slovákov na Vianoce minie viac ako 300 eur

Sumy, ktoré sme ochotní vydať na darčeky rastú nepretržite už niekoľko rokov.

BRATISLAVA 1. decembra (SITA) – Najbežnejším vianočným darčekom zostáva kozmetika a drogéria. Až tretina Slovákov plánuje blížnym darovať pod stromček práve nimi, oblečením či hračkami.

Čísla vyplývajú z novembrového prieskumu agentúry Focus pre Partners Group SK. Ďalej štvrtina Slovákov plánuje minúť na darčeky viac ako 300 eur, naopak až desatina respondentov neminie ani euro. Podľa Martina Slosiarika z agentúry Focusuž od roku 2015 je zaujímavým trendom od roku, že rastie priemerná suma, ktorú sú rodiny ochotné na darčeky vyčleniť.

Kým v roku 2015 plánovali domácnosti minúť v priemere 127 eur na darčeky, predvlani to už bolo v priemere 195 eur a v tomto roku priemerná suma narástla na 211 eur. „Medziročne ide približne o 10 percentný nárast, ktorý je nižší, ako nárast medziročnej miery inflácie a hovorí viac o tom, že domácnosti opatrnejšie pristupujú ku kupovaniu darčekov. Pod drahé Vianoce sa však podpisuje rekordné zdražovanie, ktoré je charakteristické pre celý rok 2022,“ tvrdí odborníčka na osobné financie spoločnosti Partners Group SK Linda Valentín.

Darčeky však nie sú jediným výdavkom, s ktorým musia domácnosti na Vianoce počítať. Kým v minulosti darčeky tvorili približne polovicu celkových vianočných nákladov, tento rok celkové výdavky poriadne nafúknu ostatné položky z vianočného nákupného účtu.

„Ak dáme všetky položky na jeden vianočný účet, v priemere nás budú stáť tohtoročné Vianoce takmer o pätinu viac, čiže zaplatíme viac o 82 eur, ako minulý rok. Celkový vianočný účet sa pritom môže vyšplhať až na 525 eur. Ak prirátame aj náklady na cestovanie, suma sa ešte zvýši,“ vysvetľuje Linda Valentín.

Slováci sú však pri nákupoch stále relatívne opatrní a nákupom na dlh sa vyhýbajú. Až 95 % tých, ktorí plánujú kupovať darčeky, pôžičku odmietajú. „Najväčším rizikom Vianoc sú emócie. I keď urobiť radosť a obdariť svojich blízkych je nesporne vznešená emócia, ide však ruka v ruke s neracionálnym míňaním, spontánnym nakupovaním a zadlžovaním sa,“ upozorňuje analytik z Finančného kompasu Matej Dobiš.

Pre finančné domy je práve obdobie sviatkov najsilnejšou časťou roka. Kľúčovú úlohu zohrávajú spotrebné úvery. „Treba si však dávať pozor na skryté pôžičky a finančné pasce, ktoré môžu Vianoce významne predražiť,“ varuje Matej Dobiš. Silný nárast v čerpaní úverov očakáva odborník aj začiatkom roka, kedy si mnohí uvedomia, že sa počas Vianoc finančne vyčerpali a budú hľadať finančnú vzpruhu v novom roku.

Až štvrtina Slovákov minie na vianočné darčeky vyše 300 eur. Naopak desatina neminie ani euro. Každým rokov pritom výdavky rastú.

Komentáre

Najnovšie