Prejsť na obsah

Rast cien zásadne predraží vianočné nákupy

Viaceré z bežných tovarov zdražovali dvojciferným tempom

BRATISLAVA 1. decembra (SITA) – Inflácia tento rok spotrebiteľov poriadne potrápi. Prejaví sa to aj na vianočných nákupoch. Štedrý večer bude tento rok stáť oveľa viac ako minulý rok.

Potvrdzuje to aj analýza 365.bank. Podľa nej si pri nákupe vianočných nákupov priplatíme. Za oblečenie a obuv zaplatíme v priemere o 7 percent viac ako minulý rok.

Za dámsku sukňu, sveter alebo sako si priplatíme len o 4 percenta viac, ale za zimný kabát, bundu, blúzku a nohavice si zaplatíme o 9 až 11 percent viac ako vlani. Pánsky pulóver a rifle sú drahšie o 4 percentá, za nohavice, košeľu, sako a oblek si zaplatíme viac o 8 až 11 percent.

Podobne sú na tom aj ceny detského oblečenia. Kožené topánky, čižmy a športová obuv vzrástli taktiež o 4 až 8 percent. V tlačovej správe o tom informovala analytička 365.bank Jana Glasová.

Už minulý rok vystrelili naho kvôli čipovej kríze, pandémii a problémom s dodávateľskými sieťami ceny elektroniky. Cena väčšiny výrobkov išli výrazne smerom hore už počas vlaňajška a súčasné zdražovanie preto nie je až také markantné. Štatistický úrad eviduje najväčší nárast pri digitálnych fotoaparátoch a to až o 20 percent, o 16 percent sa zvýšili ceny pri smartfónoch, za tablety si priplatíme o 8 percent a za LED televízory len 2 percentá.

Za elektrický sporák, práčku, žehličku či kuchynský robot a kávovar si priplatíme 5 až 8 percent, a za elektrickú kanvicu, odšťavovač či chladničku až o 12 až 15 percent viac. Počas pandémie sa stali nedostatkovým tovarom bicykle, ktoré vychádzajú o 12 percent viac ako minulý rok. Pre najmenších vzrástli ceny plyšových hračiek, bábik, stavebníc, stolových hier či lôpt o 3 až 11 percent.

Zdražovanie však nezasiahlo všetky segmenty. Napríklad notebooky sú lacnejšie o 3 percentá a smart hodinky až o 11 percent.

Peňaženky domácností dostali zásah aj v októbri. Potraviny v desiatom mesiaci roka 2022 medziročne vzrástli až o 26 percent. Podobný nárast sa očakáva aj pred Vianocami. Štatistiky však zatiaľ nie sú k dispozícii. Vianočné nákupy potravín tento rok vyjdú v priemere o štvrtinu viac ako vlani.

Štatistický úrad vytvoril tzv. cenový rebríček, kde sa na prvom mieste nachádza rastlinný olej a kryštálový cukor, kde sa cena zvýšila o 70 percent oproti minulému roku. O 60 percent sa zvýšila cena pšeničnej múky a margarínu. Práškový cukor, paradajky, vajcia, polotučné mlieko, maslo, tvrdý syr Eidam, kuracie mäso a biele rožky zaznamenali nárast cien o 40 percent.

Mliečne výrobky zaznamenali nárast cien o 30 percent, kuracie prsia o 37 percent, hovädzie mäso o 27 až 37 percent a bravčové o 25 až 33 percent. V rámci zeleniny a ovocia si najviac priplatíme za paradajky a to o 47 percent viac, nasledujú uhorky o 39 percent a banány o 37 percent, citróny a pomaranče o 23 percent. Cena zemiakov vzrástla o 37 a vajíčka sú drahšie o 42 percent.

Ceny kaprov zo štatistík nie sú známe, ale rybacie filé a mrazené ryby vzrástli o 5 percent. Drahšia bude tento rok aj vianočná kapustnica. Cena klobásy sa zvýšila o 27 a kvasená kapusta o 18 percent.

Podľa údajov Štatistického úradu SR v októbri u nás dosiahla inflácia takmer 15 percent, čo predstavuje najvyšší rast za posledných 20 rokov.

Spotrebiteľov pred Vianocami silno zasiahol prudký rast cien. Ceny oblečenia išli nahor o 7 percent, potraviny o 26 percent. Naopak zlacneli notebooky.

Komentáre

Najnovšie