Prejsť na obsah

Stavebné sporenie sa postupne stáva minulosťou

Unsplash

Pre sporiteľov dnes existujú oveľa zaujímavejšie produkty, zhodujú sa analytici.

BRATISLAVA 18. januára (SITA) – Stavebné sporenie bolo kedysi neoddeliteľnou súčasťou finančného plánovania domácností. To sa však rýchlo mení.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Podľa analytikov síce trh so stavebným poistením celkom nezanikne, zásadne sa však zmenší.

Z troch stavebných sporiteľní ostala u nás už len jedna. „Prvá stavebná sporiteľňa je však objemom úverov dostatočne veľkou bankou na to, aby sa udržala na trhu,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

No jej portfólio je však v zásade identické s klasickou bankou s hypotekárnou licenciou. A samotné medziúvery sú vlastne kombináciou sporenia s úverovaním, ktoré by dokázala napodobniť s existujúcimi produktami ktorákoľvek banka.

Istú renesanciu stavebného sporenia by teoreticky mohli podľa Búlika priniesť zvýšené úrokové sadzby z vkladov, ktoré budú s rastúcimi centrálnymi sadzbami Európskej centrálnej banky logicky rásť.

Keďže viac ľudí bude potrebovať na dofinancovanie pri kúpe bývania či na rekonštrukciu sporiť a v stavebnej sporiteľni sú vklady viazané na dlhšie obdobie ako pri bežných termínovaných vkladoch, môže stavebné sporenie podľa neho dočasne narásť.

„Ani od tohto momentu však nemôžeme čakať, že sa stavebné sporenie vráti na svoje niekdajšie pozície,“ dodal Búlik.

Sporiť si cez stavebné sporenie takmer bez akejkoľvek podpory štátu pri tak extrémne nízkych úrokových sadzbách je podľa generálneho riaditeľa poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslava Valka nezmysel.

Na trhu existujú podľa neho zaujímavejšie produkty na sporenie. „Čo však určite môže byť pre poslednú stavebnú sporiteľňu záchrana, je úverovanie stavebného sporenia,“ myslí si Valko.

No aj tu na základe nariadení Národnej banky Slovenska prišli horšie podmienky.

Stavebné sporenie má podľa oblastného riaditeľa Sophistic Pro finance Miroslava Juríka najlepšie roky za sebou. A ako ho doplnila jeho kolegyňa Katarína Strnádlová, s požiadavkou na založenie stavebného sporenia sa nestretla už veľmi dlho.

Avšak investičný analytik FinGO.sk František Burda si myslí, že aj keď stavebné sporenie na Slovensku poskytuje už len jedna sporiteľňa, stále má na trhu svoje miesto. Ľudia si aj touto formou môžu sporiť alebo využiť zvýhodnený stavebný úver.

Stavebné sporenie je podľa vedúceho odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne Jozefa Plška systém, v ktorom sú úvery a medziúvery zo stavebného sporenia poskytované z vkladov sporiteľov.

„Úrokové sadzby úverov zo stavebného sporenia sú tak menej náchylné na výkyvy, ktoré na trhu vidíme v posledných mesiacoch. To je veľmi atraktívne pre tých, ktorí hľadajú výhodné riešenie financovania bývania,“ uviedol pre agentúru SITA Plško.

Podľa neho evidujú zvýšený záujem klientov práve o úvery zo stavebného sporenia.

💡
Stavebné sporenie sa na svoje niekdajšie pozície podľa analytikov už nevráti.

Komentáre

Najnovšie