Prejsť na obsah

Prvá stavebná sporiteľňa eviduje masívny nárast záujmu o stavebné sporenie

Unsplash

Celkový objem súm prekročil hranicu jednej miliardy eur, uviedla finančná inštitúcia.

BRATISLAVA 6. januára (SITA) - Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uzatvorila v deviatich mesiacoch vlaňajška 39 862 zmlúv o stavebnom sporení.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

To predstavuje medziročný nárast o 21,7 percenta. Objem cieľových súm predstavoval 1,05 mld. eur pri náraste takmer o pätinu. „Záujem o stavebné sporenie pretrváva počas celého roka,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie PSS Jozef Plško.

Objem úverov v deväťmesačnom období bol vyšší takmer o 36 percent a dosiahol 385,5 mil. eur. Za nárastom stojí podľa Plška nielen nový hypotekárny produkt, ktorý začala PSS poskytovať v júni 2022, ale najmä vysoký záujem o stavebné úvery a medziúvery, ktoré ľudia využívajú napríklad na rekonštrukcie a modernizácie svojich domovov.

„Ľudia chcú svoje bývanie modernizovať, ale najmä zlepšiť jeho energetickú efektivitu,“ skonštatoval Plško. A ako doplnil, priebežné výsledky z ďalších mesiacov naznačujú, že záujem o stavebné sporenie a úvery je aj naďalej veľmi vysoký.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda zhruba 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

💡
PSS eviduje nárast záujmu o stavebné sporenie a úvery.

Komentáre

Najnovšie