Prejsť na obsah

KDH: kritériá na výstavbu nájomných bytov vláda vytvorila v prospech vyvolených firiem

Unsplash

Strana žiada rozšíriť kritériá tak, aby sa mohli zapojiť aj domáce subjekty.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) – Vláda nastavením kritérií na výstavbu nájomných bytov vylúčila slovenské firmy, vyhlásilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Podľa strany bol navyše celý zákon o štátnej podpore nájomného bývania schválený expresne rýchlo, akoby v prospech vyvolených.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Žiada preto vládu, aby čo najskôr proces otvorila aj pre iné podnikateľské subjekty a umožnila otvorenú hospodársku súťaž na našom trhu s nájomným bývaním.

Kritéria ako jedna miliarda eur aktív za posledných päť rokov, minimálne vlastníctvo 10-tisíc bytov v rámci Európskej únie alebo Švajčiarska nepretržite počas 10 rokov podľa mimoparlamentného hnutia takmer úplne vylučujú slovenské podnikateľské investičné subjekty.

Kresťanskí demokrati pripomenuli, že zákon bol schválený 1. júla 2022, Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania bola založená o niekoľko mesiacov neskôr v novembri.

„Kritéria novovzniknutej agentúry na výber investičných partnerov schválila vláda už 7. decembra a zmluva s investičnými partnermi bola uzatvorená na druhý deň 8. decembra. Preto sa pýtame, ako prebiehalo výberové konanie a kto stanovil kritériá na mieru vybraným spoločnostiam?“ uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík.

Spoločnosti Kooperativa a BWSG, s ktorými bola podpísaná investičná zmluva, podľa KDH budú môcť na Slovensku ako jediné stavať nájomné byty s 5 % DPH.

„Všetky tieto kritériá nastavil štát tak, že nielenže obmedzujú domácich podnikateľov, ale neprispievajú ani k vytváraniu finančného majetku Slovákov, ale ho presúvajú do zahraničia, čo je nevyhnutné zmeniť,“ vyzval Janckulík.

💡
Podľa KDH je výstavba nájomných bytov našitá na mieru zahraničným investorom.

Komentáre

Najnovšie