Prejsť na obsah

Štát stále nedokázal podpísať zmluvu s elektrárňami o zastropovanej cene elektriny

Unsplash

Obe strany potvrdili, že rokovania naďalej pokračujú.

BRATISLAVA 4. januára (SITA) – Štát stále nepodpísal zmluvu so Slovenskými elektrárňami o dodávke silovej elektriny za zastropovanú cenu pre domácnosti. Podľa hovorkyne ministra hospodárstva Márie Pavlusík rokovania naďalej pokračujú.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Pokiaľ ide o zmluvu o dodávke zlacnenej elektriny pre domácnosti, ktorú akcionári Slovenských elektrární 16. decembra 2022 neodobrili, Ministerstvo hospodárstva SR môže potvrdiť, že v uvedenej záležitosti naďalej prebiehajú rokovania,“ uviedla Pavlusík.

Dodávky silovej elektriny (tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny-pozn.red.) za zastropovanú cenu na úrovni 61 eur za megawatthodinu pre domácnosti však podľa ministerstva ohrozené nie sú.

Pravidlá dodávky elektrickej energie pre slovenské domácnosti zo Slovenských elektrární v roku 2023 sa totiž riadia vydanými nariadeniami o všeobecnom hospodárskom záujme. Tie vláda schválila v polovici novembra minulého roka.

„Obe schválené nariadenia vychádzajú z memoranda podpísaného medzi Slovenskými elektrárňami, Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom financií SR vo februári 2022 a ktoré definujú podmienky dodávok elektriny pre slovenské domácnosti. Zároveň stanovujú podmienky dodávok zo Slovenských elektrární smerom na SPP a podmienky dodávok z SPP smerom ku koncovým odberateľom. Uvedené opatrenia potvrdila zároveň i Európska komisia, ktorá ministerstvu hospodárstva zaslala súhlasné stanovisko k memorandu,“ konštatovala Pavlusík.

Ako koncom vlaňajška povedal minister hospodárstva Karel Hirman, podpísanie zmluvy komplikuje finančná situácia v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny.

„Rokovania so Slovenskými elektrárňami sú zložité, situácia sa od septembra pre hospodárenie firmy skomplikovala. Základný problém, ktorý máme všetci spoločne, je ten, že sa nepodarí v plánovanom termíne uviesť tretí blok Mochoviec, čo vytvára enormný tlak na finančnú situáciu v podniku,“ povedal Hirman.

Podľa ministra však uvádzanie tretieho mochovského jadrového bloku do prevádzky prebieha štandardným režimom.

💡
Štát stále nepodpísal so Slovenskými elektrárňami zmluvu o dodávke silovej elektriny za regulovanú cenu pre domácnosti.

Komentáre

Najnovšie