Prejsť na obsah

Drahé energie koncom minulého roka štát firmám nepreplatí

Unsplash

Dôvodom je uzatvorenie rozpočtového obdobia ministerstva hospodárstva.

BRATISLAVA 30. januára (SITA) – Zlá správa pre firmy. Za jesenné mesiace roka 2022 nedostanú náhradu za vysoké ceny energií.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Štát tak zadotoval ceny elektriny a plynu firmám a organizáciám len za august a september.

„Kompenzácie za október, november, december nie je možné poskytovať z dôvodu uzatvorenia rozpočtového obdobia za rok 2022,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík.

Kompenzácie pre podnikateľov a organizácie, ktoré nespadajú pod reguláciu cien, bude poskytovať Ministerstvo hospodárstva SR opäť za prvý kvartál 2023. Výzva bude zverejnená vo februári.

„Za mesiace január, február, marec bude možné požiadať do konca júna 2023. Podmienky výzvy budú rovnaké ako v decembri 2022, avšak zvyšuje sa limit na hospodársku jednotku zo 100 tisíc eur na 200 tisíc eur na jeden mesiac,“ konštatovala Pavlusík.

Ministerstvo hospodárstva vyplatilo v rámci prvého kola energodotácií viac ako 77 miliónov eur. Pripravených pritom malo až 360 miliónov eur.

Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na krytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien energií spustil rezort ešte na začiatku decembra minulého roka.

Celkovo bolo k 22. decembru 2022 doručených 19 280 žiadostí. Počet vyplatených žiadostí dosiahol 13 631. Štát preplatil spoločnostiam 80 % nákladov nad úrovňou 199 eur za megawatthodinu pri elektrine a 99 eur za megawatthodinu pri plyne.

O kompenzáciu sa mohli uchádzať spoločnosti zo všetkých odvetví hospodárstva, ale aj cirkevné organizácie, domovy dôchodcov či športové organizácie.

💡
Firmy už za vlaňajšok kompenzácie za drahé energie nedostanú.

Komentáre

Najnovšie