Prejsť na obsah

Vláda prijala ďalší balík pomoci s drahými energiami

Unsplash

Ide o dočasný odvod z nadmerných príjmov a stanovenie výkupných cien biomasy.

BRATISLAVA 31. januára (SITA) – Vládny kabinet aj dnes zasadal a pokračoval v programe boja s vysokými cenami energií.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Schválil dnes tri nariadenia, ktoré by mali pomôcť v neľahkej energetickej situácii na trhoch s energiami. Prvé nariadenie implementuje dočasný odvod z nadmerných príjmov výrobcov elektriny. Nariadenie prijala vláda na základe rozhodnutia Európsky rady z decembra minulého roka.

„Schválili sme toto nariadenie, čím sme definitívne implementovali nariadenie Európskej komisie a stanovili sme rôzne stropy, od ktorých sa bude odvíjať odvod z výroby elektriny z jednotlivých zdrojov,“ povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Karel Hirman.

Každý zdroj má stanovenú hranicu, od ktorej sa bude tento odvod vyberať. Strop trhového príjmu získaný z predaja jednej megawatthodiny elektriny vyrobenej z veternej energie stanovila vláda na 180 eur, zo slnečnej energie 120 eur, z geotermálnej energie 180 eur, z vodnej energie 180 eur, z plynného paliva z biomasy 240 eur, z pevného paliva z biomasy 240 eur, spaľovaním odpadu 100 eur, z jadrovej energie 180 eur, z hnedého uhlia 230 eur, z minerálnych olejov a biokvapaliny 180 eur a z rašeliny 180 eur.

Minister nateraz nevedel konkretizovať, koľko peňazí by mohol štát z nadmerného odvodu vybrať. „Ide o desiatky a stovky miliónov eur. Je to nariadenie dočasného charakteru. Ten príjem bude vo finálne závisieť od toho, aké budú ceny elektriny na trhoch,“ konštatoval Hirman.

Druhé schválené nariadenie sa týka výkupných cien elektriny z bioplynu, z biomasy alebo vyrobenej vysoko účinnou kombinovanou výrobou. Nariadenie ustanovuje v rámci krízovej regulácie výšku pevnej ceny elektriny pre stanovenie podpory elektriny pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie pre rok 2023.

Výška pevnej ceny sa pohybuje od 92 eur do 223 eur za megawatthodinu. „Výrobcovia boli oprávnene nespokojní so vstupnými nákladmi na výrobu elektriny z týchto obnoviteľných zdrojov a tie hranice, ktoré drží regulačný úrad už jednoducho neumožňovali vyrábať elektrinu a vlastne odstavovali výrobu,“ povedal Hirman.

Tretie schválené nariadenie špecifikuje už vlani schválené vládne nariadenia, ktorými sa ustanovujú maximálne ceny pre časť regulovanej dodávky elektriny a plynu pre vybraných koncových odberateľov a výšky taríf pre domácnosti a vybraných odberateľov elektriny.

Nové nariadenie zosúlaďuje postup pri určení výšky kompenzácie pre dodávateľa elektriny a plynu pre domácnosti a malých odberateľov plynu.

💡
Dočasne poverení ministri schválili ďalšie opatrenia v boji s drahými energiami.

Komentáre

Najnovšie