Prejsť na obsah

O energetickej pomoci s Hirmanom rokujú aj samosprávy

Unsplash

K obciam a mestám sa peniaze dostanú pomocou schémy, ktorá uzrela svetlo sveta v decembri minulého roka.

BRATISLAVA 26. januára (SITA) – Rezort hospodárstva aj včera pokračoval v maratóne rokovaní o energetickej podpore. Minister Karel Hirman sa stretol s predstaviteľmi Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska a rokovali o možnostiach pomoci.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„V tomto prípade bude ministerstvo hospodárstva tzv. peňazovodom, ktorý bude vďaka už osvedčenej rýchlo realizovateľnej schéme a nášmu systému na ministerstve doručovať pomoc aj jednotlivým subjektom samospráv v rámci verejnej správy. Za týmto účelom budú ministerstvu poskytnuté finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ uviedol na stretnutí minister Hirman.

Pomoc sa k nim dostane prostredníctvom schémy, ktorá bola realizovaná už v decembri minulého roka. Pre obce, mestá a subjekty v ich pôsobnosti budú podmienky rovnaké ako v uplynulom roku.

Žiadateľom bude kompenzovaných 80 % z oprávnených nákladov, ktoré vzniknú ako rozdiel nákladov na kúpu komodity nad úroveň stropu, ktorý je v prípade elektrickej energie vo výške 199 eur/MWh a v prípade zemného plynu 99 eur/MWh.

Vo februári bude možné požiadať o prvé spätné kompenzácie za január, pričom za prvý kvartál budú môcť žiadatelia požiadať o kompenzácie až do konca júna 2023.

V porovnaní s decembrom uplynulého roka bude zdvojnásobený limit na hospodársku jednotku, a to zo 100 tis. eur na 200 tis. eur na jeden mesiac.

💡
Rezort hospodárstva rokuje o pomoci s vysokými cenami energií aj so samosprávami.

Komentáre

Najnovšie