Prejsť na obsah

Startupové jednorožce verzus startupové kone, ktorý si ty?

Na portáli medium.com je možné veľmi často nájsť zaujímavé články, informácie a názory. Zaujímavý článok vytvoril aj Andrew Wilkinson, zakladateľ spoločnosti MetaLab a aplikácie pre projektový manažment Flow, ktorý nájdete nižšie.

To je hlúpe, ty buduješ rodinný biznis“, ozval sa investor skrz stôl, dívajúc sa na mňa vyčítavým pohľadom. Písal sa rok 2011 a ja som sedel za okrúhlym stolom na konferencii s názvom Grow Conference, každoročnom stretnutí investorov, podnikateľov a “wanna be“ podnikateľov. Práve som dokončil svoju reč o tom, že nechcem, aby do spoločnosti vstúpil investor a rozhodol som sa investovať svoje peniaze do našej aplikácie na správu projektov Flow, ktorú sme uviedli na trh pred pár mesiacmi.

Andrew Wilkinson

Veľa ľudí mi hovorilo podobné názory, keď som im oznámil, že  nebudeme prijímať žiadne peniaze od investorov alebo že nemáme obchodný tým. Poprípade, že dokonca nesídlime ani v Silicon Valley. Nad týmito a podobnými komentármi som v poslednom čase po nociach neustále rozmýšľal. Hovoril som so všetkými, od angel investorov až po veľkých hráčov na Sand Hill Road, ale v posledných rokoch som si uvedomil, že proste do tohto modelu nezapadám. Nechcem byť McDonalds, chcem byť In-N-Out Burger.

Harry a Esther Snyder založili v roku 1948 drive-in fast food In-N-Out Burger, ktorý rýchlo naberal na popularite. Na rozdiel od svojich konkurentov, Snyderovci sa zamerali na dobré mzdy pre svojich zamestnancov, vysokú kvalitu jedla a pomalý rast so zachovaním vysokej kvality. Napriek rozšíreniu na viac ako 300 pobočiek v posledných 67 rokoch, In-N-Out neexpandoval mimo západnú časť USA a ich jedlo, služby a hodnoty zostali nezmenené. Mrazené polotovary u nich nenájdete, ich hranolky sú stále ručne krájané a nikdy nevstúpili na burzu ani nezobrali peniaze od investorov. Hodnota spoločnosti je dnes vyše pol miliardy dolárov (2015) a spoločnosť stále vlastní rodina Snyderovcov.

Môjmu kolegovi z Grow Conference by sa to nepáčilo. Je to rodinný biznis a namiesto rapídneho rastu a konkurovaniu McDonalds, In-N-Out si stále zachováva svoje hodnoty a patrí mu 15. miesto v rebríčku, zatiaľ čo McDolnalds je číslo jedna. Ich hodnota rástla pomaly a dokonca teraz, po šiestich dekádach, je niečo málo cez pol miliardy dolárov.

in-n-out burger

Motiváciou pre veľa podnikateľov nie sú peniaze ale sloboda. Sloboda ísť svojou cestou, sloboda budovať to čo chcem s ľuďmi, ktorých mám rád. Prijatie peňazí od investorov, budovanie dozornej rady a zvyšovanie hodnoty spoločnosti uberá túto slobodu krok po kroku. Keď zoberieš peniaze od investorov, pracuješ pre investorov a nie pre seba. Zaviažeš sa rýchlo rásť, dominovať vo svojom odvetví a splatiť investíciu späť, alebo vstúpiť na burzu najrýchlejšie ako sa to dá.

Investori vedia, že väčšina startupov  stroskotá, preto svoje financie musia diverzifikovať, aby sa im vrátili. Ak nie si McDonalds, určite by si mal byť aspoň Burger King alebo skončiť. Na tomto prístupe nie je nič zlé ale tento spôsob premýšľania- všetko alebo nič, v snahe maximalizovať svoju hodnotu, sa stal všadeprítomnou dogmou v technológiách. Stal sa jedinou rešpektovanou cestou. Buď vediete svoj malý biznis tak, aby ste mohli poobede surfovať, alebo pracujete 17 hodín denne a odstraňujete konkurentov svojim startupovým jednorožcom v hodnote 48 miliónov na ceste k vrcholu miliardovej hory.

Medzitým, existujú tisícky internetových biznisov potichu zarábajúcich desiatky či dokonca stovky miliónov dolárov, ktoré si vybrali cestu In-N-Out biznisu. Oni nepotrebujú byť prví, druhí, dokonca ani desiati vo svojom odvetví, ale cielia na malú časť obrovského trhu. Zodpovedajú sa svojim zákazníkom a nie investorom. Zameriavajú sa na to, aby ich vlastní zamestnanci, zákazníci a oni samotní boli šťastní. Oni sú plnokrvníky, nie jednorožce a je na čase im začať venovať pozornosť.

Poznám niekoľkých týchto ľudí. Vlastnia krásne autá a žijú v nádherných domoch. Niektorí z nich dokonca lietajú v privátnych lietadlách. Ale pravdepodobne ste o nich nikdy nepočuli. Nepíše sa o nich napríklad ani na TechCrunchi, (ani na Startupers.sk :) ). Oni potichu budujú svoj biznis a zarábajú na dividendách vo svojom kúsku internetu.

Možno tento pomalý a postupný model nie je nič pre teba. Možno práve ty budeš budúci Jeff Bezos alebo Elon Musk, možno zapadáš do ich profilu. Nevravím, že by si nemal zhodnocovať svoje peniaze alebo že finančná injekcia od investora je zlá. Hovorím, že je tu veľká šedá oblasť medzi rodinným podnikaním a podnikaním za pomoci obrovských investícií od investorov. Prevzatie peňazí od investorov je veľký risk a záväzok stať sa jednotkou alebo ísť domov. A to nie je pre každého. Skutočne to nie je ani pre mňa, ale to ani rodinný biznis s poobedným surfovaním. Ja som niekde uprostred, spolu so všetkými Snyderovcami sveta.

Nie som jednorožec, som plnokrvný kôň.

Komentáre

Najnovšie