Prejsť na obsah

Slovenské startupy sa dostávajú do sveta. Potvrdzuje to aj startup Youcognize, ktorý sa ako prvý slovenský startup dostal do druhého kola unikátneho akcelerátora v talianskych Alpách s názvom TechPeaks. Pri tejto príležitosti sme jedného z jeho dvoch founderov Milana Steskala vyspovedali a odštartovali tak zároveň aj našu novinku, Startupovú šestku – to najpodstatnejšie o slovenských startupoch v 6 otázkach formou rozhovoru.

Kto za Youcognize stojí?

Igor Holas je vedec na University of Texas v Austine a študuje ľudské správanie. Ja som manažér, ktorý má za sebou veľa online projektov a platforiem. 

Ako a kedy Youcognize vznikol?

Youcognize vznikol pred necelým rokom v apríli 2013. Igor hľadá nové spôsoby skúmania a spoznávanie ľudského správania. Ako vedcovi a psychológovi mu chýbala platforma, pomocou ktorej by dokázal jednoducho a prehľadne zbierať informácie o pocitoch a ľudskom správaní. Mal nápady, ale ako psychológ ich nevedel zrealizovať. S Igorom sme kamaráti z detstva a preto bolo logické, že za mnou išiel po radu. Rýchlo si však uvedomili, že spojenie vedca a manažéra je devíza, ktorá môže prerásť do úspešného biznisu. Bolo teda už len otázkou času, kedy sa definitívne dohodneme, že do toho ideme spolu.

Youcognize-Founders

Čo je hlavnou úlohou Youcognize?

Youcognize pomáha psychológom a psychoterapeutom efektívnejšie sa starať o svojich klientov. Týždeň medzi sedeniami je dlhý a terapeut potrebuje najprv poznať, ako sa klient počas týždňa cítil. Pýta sa kedy bol klient smutný, či šťastný. Kedy cítil úzkosť a kedy vzrušenie. Youcognize mu ušetrí veľa času a tieto informácie mu oznámi ešte predtým, ako klient vstúpi do ambulancie.

V akej ste momentálne fáze a aké miľníky už máte za sebou?

Aj napriek tomu, že sme mali hotový len škaredý prototyp, vybrali nás na jeseň medzi finalistov StartupAwards. Teraz máme aplikácie hotové a pripravujeme public beta. Keďže pracujeme s veľmi citlivými informáciami, nechceme riskovať ich únik a momentálne sa sústreďujeme na HIPAA compliance. Je to niečo ako americká verzia nášho zákona na ochranu osobných údajov, ale špecificky pre zdravotné dáta. Veľa kliník a terapeutov to od dodávateľov svojich softvérov vyžaduje, pretože je to znak serióznosti a záväzku pracovať s dátami naozaj bezpečne.

Youcognize-Team

Čo očakávate od TechPeaks?

Momentálne nesedíme všetci spolu. Igor žije v Texase a ja v Bratislave. Cristian, jeden z našich programátorov, je z Rumunska. Preto sa tešíme na to, že sa všetci (okrem Igora) stretneme, nebudú nás rozptyľovať iné projekty a spomaľovať vzdialenosť. Samozrejme veríme, že veľkú hodnotu pridajú aj mentori. Napríklad Renaud Visage z Eventbrite alebo Andy Parsons z Happify. Budeme radi, keď si po návrate z Álp povieme, že to stálo za to a dokážeme zadefinovať konkrétne prínosy.

Aké sú vaše ciele do budúcnosti?

Našim dlhodobým cieľom je pomáhať ľuďom. Efektívnejšie terapie sú len začiatok. Veríme, že do psychológie prinesieme inovácie a nájdeme spôsob, ako túto vedu pomocou technológie posunúť ďalej. Množstvo informácií, ktoré zozbierame, nám dá obrovskú možnosť hľadať súvislosti medzi časom a miestom, kde sa ľudia nachádzajú a tým, ako sa cítia.

Nám už len zostáva skonštatovať, že chalanom skutočne držíme palce ako v Alpách, tak aj v napredovaní ich startupu a o všetkých novinkách, ktoré Youcognize bude mať vás budeme určite informovať. Už zajtra na vás čaká Startupová šestka so slovenským startupom Kickresume, taktiež účastníkom pripravovaného druhého kola alpského akcelerátora TechPeaks, stay tuned!

Komentáre

Najnovšie