Prejsť na obsah

Rekordný prírastok nových bytov sprevádza útlm v rozbehu novej výstavby

Takmer dvojtretinový prírastok skolaudovaných bytov zaznamenala Bratislava a okolie.

BRATISLAVA 7. decembra (SITA) – Výrazne viac dokončených bytov. Aj tak sa dá opísať situácia v stavebníctve u nás. V treťom štvrťroku 2022 stúpol počet dokončených bytov medziročne o 16,5 % na 5 422.

Bolo to súčasne o vyše tretinu viac ako počas tretích štvrťrokov v piatich rokoch pred pandémiou, aktuálne tak dokončili o 1 400 bytov viac ako v rokoch 2015 až 2019. Ako v stredu informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), približne 60 % z celkového počtu dokončených bytov tvorili rodinné domy.

Pre objektívne zhodnotenie štatistici porovnali aktuálne hodnoty s priemerným stavom tretích štvrťrokov v posledných piatich rokoch pred pandémiou (v rokoch 2015 až 2019). V rokoch 2020 a 2021 totiž pandémia zásadnejšie ovplyvnila proces bytovej výstavby v jednotlivých štvrťrokoch.

Situácia v krajoch bola štandardne veľmi odlišná. Výrazný až 60-percentný medziročný prírastok skolaudovaných bytov zaznamenal Bratislavský kraj, ktorý mal takmer tretinový podiel na výstavbe.

O 40 % viac bytov dokončili aj v Prešovskom kraji. V štyroch z ôsmich krajov počet dokončených bytov poklesol, medziročne najvýraznejšie v Banskobystrickom kraji o 26 %.

V porovnaní s rovnakým predpandemickým obdobím od júla do septembra 2022 dokončili viac bytov vo všetkých krajoch s výnimkou Košického kraja, ktorý zostal veľmi mierne pod úrovňou minulého roka. Najdynamickejšie nárasty zaznamenali Prešovský kraj o 80 %, približne polovičný prírastok sa prejavil aj v Žilinskom (o 55 %) a Trenčianskom kraji (o 47 %).

Opačný trend nastal v počte začatých bytov, ktorý medziročne klesol o vyše 20 % na 4 915 bytov. Útlm v podobe 10-percentného poklesu bol aj pri porovnaní s predpandemickými rokmi.

Z celkového počtu začatých bytov tvorili rodinné domy 70 %. Súčasne bolo ku koncu septembra 2022 na Slovensku rozostavaných takmer 82-tisíc bytov, čo bolo o 2,9 % viac ako pred rokom a súčasne o 10 % viac ako v priemere pred pandémiou.

V súhrne za deväť mesiacov tohto roka schválili stavebné úrady dokončenie 14 185 bytov, čo mierne presahovalo hodnoty z minulého roka, avšak o takmer štvrtinu prevýšilo priemer prvých polrokov v predpandemickom období 2015 až 2019.

Súčasne za trištvrte roka začali stavať necelých 15 700 bytov, čo bolo o takmer 8 % menej ako pred rokom, ale stále viac ako začínali stavať v rokoch pred pandémiou.

💡
V treťom kvartáli tohto roka sa dokončilo o 16,5 percenta viac bytov ako v predchádzajúcom roku.

Komentáre

Najnovšie