Prejsť na obsah

Rafinérie zaplatia ďalšie náklady na riešenie energetickej krízy

Unsplash

Dnes poslanci schválili takzvaný solidárny príspevok. Znamená, že firmy odvedú štátu ďalšie dodatočné prostriedky.

BRATISLAVA 22. decembra (SITA) – Bič na rafinérie a ďalšie firmy v odvetví fosílnych palív. Aj tak sa dá nazvať nový príspevok k riešeniu energetickej krízy, ktorý padne na plecia niektorých firiem.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Poslanci totiž vo štvrtok schválili zákon o solidárnom príspevku z činností v týchto odvetviach. O legislatíve Ministerstva financií SR rokovali zrýchlene.

„K zavedeniu tohto príspevku pristupujeme pre rast cien energií a jeho vplyvu na domácnosti a priemysel. Získané dodatočné finančné prostriedky budú použité najmä na zmiernenie účinkov vysokých cien energie pre koncových odberateľov, predovšetkým zraniteľné domácnosti,“ uviedol rezort.

Zákon tak pre uvedené spoločnosti dočasne zavádza extra daň s 55-percentnou sadzbou. Pôvodný návrh pritom hovoril až o 70-percentnej sadzbe. Vďaka nej sa malo na boj s drahými energiami vybrať 524 mil. eur.

Zmenu navrhli poslanci na parlamentom ústavnoprávnom výbore. Zároveň upravili aj zdaňovacie obdobie, ktoré vchádza do základu, z ktorého sa vypočíta solidárny príspevok.

Po novom sa bude považovať za daňový výdavok v tom zdaňovacom období, v ktorom ho bude daňovník účtovať do nákladov. Legislatíva nadobúda účinnosť 31. decembra 2022.

💡
Ropné či plynárenské firmy budú platiť solidárny príspevok na boj s drahými energiami.

Komentáre

Najnovšie