Prejsť na obsah

Proti mimoriadnej dani pre Eustream je aj minister Hirman

Unsplash

Podľa šéfa rezortu hospodárstva by regulácia mohla ohroziť energetickú bezpečnosť.

BRATISLAVA 22. decembra (SITA) – Mimoriadnej dani pre Eustream stojí v ceste ďalšia prekážka. Nesúhlasí s ňou ani minister hospodárstva Karel Hirman.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Podľa ministra, neuvážené rozhodnutie o dodatočnom zdanení spoločnosti Eustream môže fatálne postihnúť finančnú situáciu spoločnosti, ale i značne ohroziť prepravu plynu cez Slovensko.

„Ako minister hospodárstva a profesionálny energetik musím v súvislosti s dnešným hlasovaním o štátnom rozpočte upozorniť poslankyne a poslancov Národnej rady SR, že rozhodnutie o zavedení mimoriadnej dane pre operátora našej tranzitnej plynovodnej siete – spoločnosť Eustream – nie je štandardným opatrením mimoriadneho zdanenia energetických podnikov, aké sa v súčasnosti uplatňujú v Európskej únii,“ uviedol Hirman.

Zásadné podľa ministra je, že mimoriadna daň sa plánuje uvaliť na spoločnosť, ktorá neprofituje zo súčasného enormného nárastu cien energií.

„Naopak, je veľmi negatívne a výrazne postihnutá aktuálnou energetickou krízou pre vojnu Ruska proti Ukrajine a následkom rozhodnutia Moskvy zámerne jednostranne radikálne znížiť dodávku plynu do Európskej únie, vrátane Slovenskej republiky. Preto takéto neuvážené rozhodnutie o dodatočnom zdanení spoločnosti Eustream nielenže môže fatálne postihnúť finančnú situáciu spoločnosti, ale následne značne i ohroziť prepravu plynu cez Slovensko,“ uzavrel Hirman.

💡
S daňou pre Eustream nesúhlasí ani minister hospodárstva Karel Hirman.

Komentáre

Najnovšie