Prejsť na obsah

Posunie sa splatnosť zálohových platieb za energie? Vláda rieši pomoc pre malé podniky

Unsplash

Výsledok bude závisieť na dohode štátu s dodávateľmi energií.

BRATISLAVA 11. januára (SITA) – Na horizonte sa črtá pomoc pre malé podniky. Ministerstvo hospodárstva SR totiž už rokuje s dodávateľmi energií, aby boli zhovievaví pri platení niekoľkonásobne vyšších preddavkových faktúr za energie.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Sme v rokovaniach s dodávateľmi, aby sme posunuli splatnosť zálohových platieb,“ potvrdil po stredajšom rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec.

Druhou cestou, ako pomôcť malým podnikom, samosprávam, či rôznym organizáciám, ktorí patria medzi zraniteľných odberateľov (ich ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne), je podľa štátneho tajomníka možnosť kompenzácie zálohových platieb z pripravovanej dotačnej výzvy.

„Ale tu sme závislí od reakcie Európskej únie,“ podotkol Švec.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva potvrdil, že ministerstvo chce v čo najkratšom čase vyhlásiť pokračovanie pomoci Dočasného krízového rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorú ministerstvo poskytovalo už v priebehu decembra 2022.

Rezort hospodárstva opakovane zdôraznil, že o uvedenú pomoc na drahé energie môžu požiadať taktiež samosprávy. O kompenzácie vysokých cien energií, ako je elektrina alebo plyn, môžu požiadať všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť.

„Pripravujeme publikovanie výzvy čo najskôr. Zatiaľ sa však jedná o kompenzácie po úhrade faktúr,“ podotkol Švec, podľa ktorého ministerstvo myslí aj na väčšie podniky a preto navrhuje zvýšiť mesačné kompenzácie zo súčasných 100 tisíc eur na 200 tisíc eur.

„Bude sa to týkať teda aj väčších firiem,“ konštatoval Švec.

💡
Ministerstvo hospodárstva chce, aby dodávatelia energií počkali s platením navýšených zálohových platieb.

Komentáre

Najnovšie