Prejsť na obsah

Poslanci pripravujú kozmetické zmeny v zákone o preverovaní zahraničných investícií

Unsplash

Parlamentom musí prejsť legislatívno-technická úprava predpisu.

BRATISLAVA 16. januára (SITA) – Poslanci do zákona zabudli vložiť ustanovenie o európskom spoločenstve.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Zákon o preverovaní zahraničných investícií tak musí prejsť rýchlou zmenou ešte pred jeho účinnosťou.

Skupina poslancov za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO) Peter Kremský, Milan Kuriak, Peter Liba, Peter Vons a Vojtech Tóth totiž do parlamentu predložili jeho novelu. Jej cieľom je legislatívno-technická úprava niektorých ustanovení za účelom riadneho a bezproblémového uplatňovania legislatívy v praxi.

Problematický je paragraf, ktorý hovorí výlučne o bezpečnosti a verejnom poriadku Slovenskej republiky a opomína bezpečnosť a verejný poriadok Európskej únie.

Podľa zákona je negatívnym vplyvom zahraničnej investície stav, keď ohrozuje alebo narúša bezpečnosť či verejný poriadok Slovenskej republiky alebo Európskej únie.

„Ustanovenia, ktorých úprava sa navrhuje týmto návrhom zákona však, v rozpore s paragrafom, hovoria výlučne o bezpečnosti a verejnom poriadku Slovenskej republiky a opomínajú bezpečnosť a verejný poriadok Európskej únie. Ponechanie tohto stavu by malo negatívny vplyv na riadne uplatňovanie zákona v praxi, jedným z predpokladaných dôsledkov je aj obmedzená možnosť riadne preveriť a mitigovať všetky bezpečnostné riziká spojené so zahraničnými investíciami spadajúcimi do pôsobnosti zákona," objasňujú poslanci v dôvodovej správe.

Zákon o preverovaní zahraničných investícií schválili poslanci koncom novembra minulého roka. Dôvodom bol aktuálny vývoj a trendy v globálnom hospodárskom priestore, ako aj vzájomná otvorenosť ekonomík Európskej únie.

To podľa Ministerstva hospodárstva SR prispelo k tomu, že aj napriek všeobecne pozitívnemu vplyvu prichádzajúcich zahraničných investícií je nutné venovať im zvýšenú pozornosť a identifikovať ich potenciál a spôsobilosť negatívne ovplyvniť bezpečnosť alebo verejný poriadok.

Zákon bude platiť od marca, účinnosť uvedenej novely sa preto navrhuje dňom vyhlásenia.

💡
Zákon o preverovaní zahraničných investícií ešte neplatí a už ho čakajú zmeny.

Komentáre

Najnovšie