Prejsť na obsah

Onedlho nás budú naše autá samé voziť, funkčný prototyp prvého samojazdiaceho auta je na svete!

Sú to dve úplne rozlišné veci, prerobiť už existujúce obyčajné auto na samojazdiace a postaviť od piky úplne nové, čisto samojazdiace auto. Presvedčil sa o tom aj Google, ktorý včera predstavil funkčný prototyp prvého vlastného samojazdiaceho auta na svete. V máji 2014 spoločnosť zverejnila len návrh prototypu, ktorý nezahŕňal volant, pedále, blinkre, zrkadlá a ďalšie na jazdu potrebné komponenty.

google car navrh

Ako uviedol portál Venture Beat, za posledných 7 mesiacov vyvinul Google množstvo prototypov, každý určený pre iný samojazdiaci systém. Včera zverejnený funkčný prototyp má vlastnosti bežných áut v zatáčaní alebo brzdení, avšak kľúčovým je počítač, ktorý je spojený so senzormi a vďaka ktorému sa počas jazdy nemusíte absolútne o nič starať. Počas testovania budú prototypy vybavené aj dočasným volantom a pedálmi, ktoré sú podľa kalifornských zákonov potrebné.

google prototype car

Google si predstavenie svojho samojazdiaceho auta nechal na tú najlepšiu chvíľu jeho tím, ktorý toto auto vyvíjal ho označil za ten najkrajší vianočný darček, aký si vedia predstaviť. Už počas Vianoc budú prebiehať testy na uzavretej trati, ktorú má Google k dispozícii. Ak pôjde všetko podľa plánu, v roku 2015 by sa už prvé samojazdiace Google autá mohli premávať po severnej Kalifornii. Sme tak na skvelej ceste sa dočkať v horizonte najbližších rokov automatizácie dopravy, vylepšenia komunikačných systémov medzi automobilmi a tým aj zníženia nehodovosti. Bude to síce dlhá a náročná cesta avšak určite nie nemožná, keďže prvé úspechy už prichádzajú!

Komentáre

Najnovšie