Prejsť na obsah

Nezamestnanosť klesla desiaty mesiac po sebe

Unsplash

Aktuálne si prácu hľadá iba 5,83 percenta Slovákov.

BRATISLAVA 20. decembra (SITA) – Nezamestnanosť na Slovensku naďalej klesá. V novembri dosiahla 5,83 percenta a medziročne sa znížila o 0,07 percenta. Ide o desiaty pokles po sebe.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Zamestnanosť je najvyššia od decembra 2019. To znamená, že sme sa v počte zamestnaných dostali na predkrízovú úroveň, čo potvrdzuje, že slovenský trh práce funguje dobre,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Počet nezamestnaných klesal takmer vo všetkých krajoch Slovenska s výnimkou Banskobystrického. Najvýraznejšie, a to o 0,12 percentuálneho bodu, sa nezamestnanosť znížila v Trnavskom kraji, ktorý sa po Bratislavskom stal krajom s druhou najnižšou nezamestnanosťou.

Ľudí bez práce bolo v porovnaní s októbri menej aj v Trenčianskom kraji, ktorý bol v uplynulý mesiac krajom s treťou najnižšou nezamestnanosťou.

Od začiatku roka klesla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku o 1,13 percentuálneho bodu. V okrese Rimavská Sobota, teda v okrese s najvyššou nezamestnanosťou, eviduje ústredie práce od konca januára pokles o 1,21 percentuálneho bodu, v Revúcej o 1,4 bodu a v Sabinove o 1,19 bodu.

Povzbudzujúci vývoj je podľa ministerstva práce aj v oblasti dlhodobej nezamestnanosti. Počas roka klesol počet ľudí, ktorí sú viac ako rok bez práce, takmer o pätinu. Ich počet bez prerušenia klesá už 16 mesiacov za sebou.

Aj celkový počet ľudí bez práce v evidencii sa znižuje, od začiatku roka približne o 15 percent. Spomedzi okresov zaznamenal najvýraznejší pokles miery evidovanej nezamestnanosti okres Sabinov.

💡
Miera nezamestnanosti na Slovensku v novembri klesla na 5,83 percenta. Ide o desiaty kontinuálny pokles za sebou.

Komentáre

Najnovšie