Prejsť na obsah

Nemecký SAP plánuje prepustiť 3000 ľudí, pridáva sa ku gigantom ako Amazon či Google

Unsplash

Výrobca účtovného softvéru optimalizuje svoju štruktúru napriek vynikajúcim výsledkom a tretinovému nárastu obratu.

Len nedávno svet obleteli správy o masívnom prepúšťaní naprieč americkými technologickými gigantmi ako je Amazon, Apple či Google.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Všetci plánujú zrušiť viac ako 10-tisíc pracovných miest zo svojej globálnej pracovnej sily. Spomalenie technologického sektora teraz prichádza aj do Európy.

Nemecký technologický gigant SAP dnes oznámil masívne prepúšťanie. Softvérová firma prepustí 3000 ľudí, teda 2,5 percenta všetkých svojich zamestnancov.

Podľa finančného riaditeľa Luku Mucica chce spoločnosť prepúšťaním optimalizovať štruktúru a usporiť vyše 300 miliónov eur. Plánujú sa sústrediť na biznisy, ktoré prinášajú najvyššiu pridanú hodnotu. Kľúčovým segmentom pre spoločnosť sú najmä mimoriadne populárne cloudové riešenia. Tým sa počas posledného kvartálu 2022 mimoriadne darilo.

Prepúšťanie u nemeckého giganta prichádza napriek mimoriadne pozitívnej výsledkovej sezóne. Počas celého roka 2022 narástol SAP-u obrat v cloudovom biznise o 33 percent, celkový obrat narástol o 11 percent a prekonal 30 miliárd eur.

„SAP je odolnejší ako kedykoľvek predtým,“ uviedol počas prezentácie generálny riaditeľ Christian Klein. „Rok 2022 končíme s pokračujúcou silnou dynamikou cloudu a návratom k rastu prevádzkového zisku v štvrtom štvrťroku, čo predstavuje dôležitý bod obratu,“ dodáva Klein.

Počas prezentácie výsledkov oznámila firma aj ďalšie kľúčové investičné rozhodnutie. Podľa Kleina firma skúma možnosť predaja svojej dcérskej spoločnosti Qualtrics. V nej drží SAP momentálne 71 percent, ktoré nadobudli v roku 2018 za 8 miliárd dolárov.

Qualtrics sa dnes obchoduje na burze a jej trhová kapitalizácia je 6,5 miliardy dolárov. Hodnota akcií však tento rok zaznamenala prudký prepad o 54 percent. Podielov sa chcú zbaviť z rovnakého dôvodu, z akého pristúpili k prvému masívnemu prepúšťaniu po rokoch –snaha sústrediť sa na investičné priority.

V najbližších rokoch by podľa Kleina mal najväčšiu časť ziskov a pridanej hodnoty tvoriť program SAP a cloudové riešenia.

💡
SAP prepustí 3000 ľudí po celom svet napriek silnej výsledkovej sezóne.

Komentáre

Najnovšie