Prejsť na obsah

Ekonomika je stále silná a zamestnanosť naďalej rastie

Unsplash

Darilo sa ubytovacím službám a gastru. Podľa expertov však iba dopĺňajú zdecimované stavy po pandémii.

BRATISLAVA 12. januára (SITA) – Ďalšie dobré správy z trhu práce. Zamestnanosť na Slovensku v novembri tohto roka medziročne vzrástla v ôsmich z desiatich sledovaných odvetví ekonomiky. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Najviac sa darilo gastru. V reštauráciách a pohostinstvách rástla zamestnanosť najvýraznejšie, takmer o jednu pätinu. Podniky poskytujúce ubytovanie zamestnávali medziročne o 14 % osôb viac.

Obe tieto odvetvia však podľa štatistikov iba dopĺňajú stavy zamestnancov, o ktorých prišli počas uzatvorenia prevádzok počas pandémie.

Rast zamestnanosti vyšší ako 4 % dosiahol sektor informácií a komunikácie, o viac ako 3 % sa zvýšil počet pracujúcich v predaji a oprave motorových vozidiel aj v maloobchode. Naopak, v priemysle počet zamestnaných osôb poklesol o 1,6 %.

Toto odvetvie poskytuje prácu najväčšiemu počtu osôb, ale zamestnanosť v ňom klesá už od marca 2022. Aj sektor vybraných trhových služieb zamestnával medziročne o 1,3 % osôb menej. Zamestnanosť v ňom sa znižuje už tretí mesiac po sebe.

Od začiatku roka do konca novembra minulého roka zamestnanosť medziročne vzrástla v ôsmich z desiatich sledovaných odvetví, najvýraznejšie v ubytovaní o 9,7 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,7 % a v informačných a komunikačných činnostiach o takmer 5 %.

Pokračoval mierny úbytok zamestnaných osôb v priemysle, a to o 0,8 % a vo vybraných trhových službách o 0,1 %.

💡
Zamestnanosť v novembri medziročne stúpla vo väčšine sledovaných odvetví.

Komentáre

Najnovšie