Prejsť na obsah

Mzdy vyrástli, kvôli inflácii však máme reálne menej

Unsplash

Reálna mzda vzrástla iba v jedinom sektore.

BRATISLAVA 12. januára (SITA) – Naše platy naďalej rastú, nestačia však držať krok s infláciou. Taký je výsledok prieskumu Štatistického úradu SR.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v novembri minulého roka medziročne vzrástla vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach. Najmenej, o 5,2 %, rástla v informáciách a komunikácii, najviac v sektore ubytovania, a to o 26 %.

Výplaty vyššie o viac ako 10 % mali aj zamestnanci v stavebníctve, v maloobchode a vo veľkoobchode. Rast miezd v ostatných sledovaných odvetviach bol vyšší ako 8 %.

Vysoká inflácia však spôsobila, že reálne mzdy v jedenástom mesiaci vlaňajška medziročne klesli takmer vo všetkých odvetviach. Najviac sa prepadli v informáciách a komunikácii o 8,8 %, najmenej v stavebníctve o 1 % a v maloobchode o 2 %.

V ostatných odvetviach pokles priemernej reálnej mesačnej mzdy dosahoval od 4,6 % vo veľkoobchode do 6,4 % v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Reálna mzda vzrástla iba v sektore ubytovania, a to až o 9,2 %.

Nominálna mesačná mzda za jedenásť mesiacov minulého roka sa v priemere v jednotlivých odvetviach medziročne zvýšila od 5 do 20 %. Tlaku vysokej inflácie odolalo len odvetvie ubytovania, mzdy jeho zamestnancov v kumulatíve boli vyššie až o 6,8 %.

V ostatných deviatich odvetviach zamestnanci dostávali reálne menej ako pred rokom. Najviac, o viac ako 6 %, sa reálne mzdy medziročne prepadli v informáciách a komunikácii, a tiež vo vybraných trhových službách.

Výraznejší pokles sa prejavil aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 5,8 %. Vysokou infláciou boli najmenej zasiahnuté zárobky v stavebníctve, reálne poklesli o 0,7 %.

💡
Priemerné zárobky v novembri medziročne vzrástli vo všetkých odvetviach, reálne mzdy však takmer všade klesli.

Komentáre

Najnovšie