Prejsť na obsah

Najlepšou cestou, ako ušetriť vzácny plyn, je zateplenie budov

Unsplash

Až tri štvrtiny všetkých panelákov by získali zateplením zásadné úspory v spotrebe plynu.

BRATISLAVA 19. januára (SITA) – Kľúčovým prostriedkov na vykurovanie nehnuteľností na Slovensku je plyn.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Používa ho vyše 1,4 milióna domácností a až 57 percent spotreby plynu ide na vykurovanie budov. Slovensko má preto jeden z najväčších potenciálov v EÚ znížiť spotrebu zatepľovaním budov.

Týka sa to takmer 63 %, necelých 690-tisíc rodinných domov, a približne 73 % bytových domov so 750-tisíc bytmi.

Vyplýva to zo štúdie thinktanku BPIE - Buildings Performance Institute Europe, informovala o tom vo štvrtok platforma Budovy pre budúcnosť (BPB).

Podľa štúdie komplexnou renováciou obytných budov by bolo možné v Európskej únii znížiť spotrebu plynu na vykurovanie budov o 44 %.

Spomedzi všetkých členských krajín EÚ je najväčší potenciál úspor zemného plynu v Luxembursku, Holandsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku.

„Hovoríme dlhodobo, že potenciál v sektore budov máme obrovský. Aby sme tieto úspory dosiahli aj v realite, musíme výrazne pridať,“ uviedla riaditeľka BPB Katarína Nikodemová.

Predpoklad úspor počíta s obnovou všetkých budov na bývanie do roku 2050, teda rodinných aj bytových domov.

„Znamená to zrýchlenie tempa obnovy zo súčasného 1 % ročne na 3 % do roku 2035 a ďalšie zvýšenie na 4 % do roku 2040. Finančné prostriedky na tieto investície ponúka na Slovensku nielen Plán obnovy a odolnosti, ale aj štartujúce programové obdobie nových eurofondov,“ podotkla Nikodemová.

Vláda opakovane rieši ceny energii a to, ako uľahčiť ľuďom v neľahkej energetickej situácii. Kompenzácie za vysoké ceny energií však podľa platformy nie sú systémovým riešením.

„Jediným trvalým riešením je zníženie spotreby a na to je príležitosť aj v novej kapitole Plánu obnovy REPowerEU. Investícia do zvýšenia energetickej hospodárnosti domov a bytov sa dnes javí ako jedno z najlepších riešení,“ hovorí analytik BPB Richard Paksi.

Aj napriek zastropovaniu sa podľa neho ceny energií pravdepodobne nevrátia na úrovne pred pandémiou a faktúry za energie budú tvoriť oveľa väčšiu časť výdavkov domácností ako doteraz.

„Komplexnou obnovou, kde sa zateplí strecha, fasáda, vymenia sa okná a poprípade sa nainštaluje obnoviteľný zdroj ako fotovoltika či tepelné čerpadlo, je možné znížiť spotrebu energie o viac ako 70 percent,“ dodal Paksi.

Len zateplenie strechy podľa neho dokáže znížiť spotrebu o približne 15 percent.

💡
Zateplenie budov môže výrazne znížiť spotrebu plynu, na kúrenie ho používa 1,4 milióna domácností.

Komentáre

Najnovšie