Prejsť na obsah

Pár rokov to trvalo, ale ponuka coworkingových priestorov v našich končinách je dnes rozmanitá a úplne konkurenčná. Okrem dobre vybavených a s ohľadom na svoju novosť aj moderných priestorov pre freelancerov, rozbehy firiem alebo spin-offy lákajú predovšetkým komunitou, zaujímavými akciami a najrôznejšími doplnkovými službami (a samozrejme bezkonkurenčnou cenou v porovnaní s kanceláriou). Ktoré miesta na Slovensku a v Česku sú tie naj a aké sú ich „superpowers“?

The Spot – Centrum bratislavskej startup komunity nájdete v KC Dunaj, kde sa zrodil aj formát pravidelných stretnutí StartupCamp. Práve tu máte šancu stretnúť sa s väčšinou osobností slovenskej technologickej scény a vďaka špeciálnemu guru programu sa tiež zúčastniť intenzívnych workshopov s inak takmer nedostupnými zahraničnými mentormi zvučných mien. Všetky dôležité eventy v The Spot nájdete vždy aj v našich eventoch.

Connect – Druhá bratislavská alternatíva venovaná realizácii mladých podnikateľských nápadov. Originálne priestory bratislavskej Cvernovky, vzdelávacie konferencie, praktické workshopy, motivujúce stretnutia, zaujímavá komunita ľudí. Aj tu máte možnosť naraziť na medzinárodne úspešné formáty startupových a iných eventov. Všetky zaujímavé eventy, ktoré organizuje Connect nájdete aj v našich eventoch.

TechSquat – Originálny koncept technologického spolubývania nie je klasickým coworkingom, ale nápad je to nesmierne zaujímavý. Namiesto obyčajného spolubývania sa snažia dávať dohromady vývojárov a dizajnérov so záujmom o inovácie a podnikanie a otvoriť sa svetu. Okrem Brna bude mať svoju pobočku čo nevidieť aj v Prahe a dúfame, že sa čoskoro rozbehne ešte viac.

The HUB – Známa celosvetová sieť má svoju dobre zabehnutú pobočku aj v Prahe na Smíchove, ktorá sa nedávno rozšírila na dve poschodia. Je akousi kombináciou kancelárie, miesta na stretnutia, baru, internetovej kaviarne a startup inkubátoru. Akcií sa tu koná množstvo a výhodou je, že často prilákajú aj ľudí mimo samotného HUBu, takže nikdy nie je núdza o zaujímavé stretnutia a synergie.

Era svet – Nováčik medzi pražskými priestormi má za sebou silu kapitálu ČSOB, čo je vidieť už na skvelej adrese na Jungmanovom námestí. Nájdete tu všetku potrebnú techniku aj servis (tablety na požičanie alebo vybavenú sálu) a hlavnou črtou je otvorenosť, takže je len na vás, kedy, na ako dlho a akým spôsobom ponúkané možnosti využijete. Či už to budú schôdzky, dlhodobejšia práca alebo napríklad prezentácia svojej tvorby.

TechSquare – Nedávno presťahovaný priestor nájdete v krásnych priemyselných priestoroch neďaleko MeetFactory, cenou za to je samozrejme väčšia vzdialenosť od centra. Naopak veľkou výhodou je  silné napojenie na startupový ekosystém – sídli tu akcelerátor StartupYard alebo investori z Credo Ventures a vďaka tomu tu pravidelne narazíte na skúsených podnikateľov a mentorov, zahraničných rečníkov a rôzne veľké akcie.

Node5 – A do tretice Smíchov. Tento priestor a inkubátor má tak trochu rebelskú nálepku a nebojí sa skúšať vlastné experimentálne aktivity a formáty na podporu inovácií a podnikania. Aj tu sa konajú veľké akcie s medzinárodnou účasťou a stretnete sa tu s významnými osobnosťami. V poslednej dobe významne propaguje napríklad prístup lean startup.

cowo Brno – Priamo v centre Brna nájdete hravé zdieľané priestory Coworking Brno Scala, o ktorých vznik sa výrazne zaslúžila miestna komunita. Primárne sa zameriava na jednotlivých freelancerov, čomu zodpovedá aj zameranie akcií na individuálny profesijný a osobný rozvoj. Sympatická atmosféra, sympatickí ľudia.

VIVA Ostrava – O svoj vlastný svieži prístup sa tu snažia predovšetkým snahou skĺbiť ideálne podmienky pre prácu a kreativitu so zdravým životným štýlom. Aj preto sa tu okrem seminárov a požičiavania techniky vedia postarať aj o stráženie detí alebo masáže. Zaujímavá alternatíva pre všetkých ľudí na voľnej nohe, z malej firmy alebo napríklad neziskovky.

Tým samozrejme zoznam nekončí, ľahko nájdete aj niektoré ďalšie coworkingové centrá, a to aj v menších mestách (napríklad košický Coffice, rôzne pražské priestory a pod.). My sme sa na začiatok snažili vybrať hlavne tie, o ktorých je najviac počuť, sú sami o sebe inšpirujúce a ponúkajú viac než len stoličku a stôl.

Ktoré z týchto coworkingov poznáte? Čo na ne hovoríte? Vyjadrite sa pod článkom:)

Článok bol pôvodne uverejnený na blogu Helios.

Komentáre

Najnovšie