Prejsť na obsah

Infografika: Viete ako začínali známi miliardári? Ľahké to teda nemali..

Mnohí začínajúci podnikatelia riešia pri rozbiehaní svojho podnikania dilemu. Robiť viac projektov a rozložiť tak lepšie riziko alebo vsadiť všedno na jednu kartu a sústrediť sa len na jeden projekt, ktorý dovedú takmer k dokonalosti ako napríklad Mark Zuckerberg a jeho Facebook? Hlavné je začať!

Tí najlepší dokážu tieto dve veci skĺbiť, zatiaľ čo vylepšujú jeden projekt, rozhliadajú sa už aj po ďalších možnostiach na rozbeh úspešného podnikania. Podľa magazínu Forbes bolo v roku 2013 na svete 1426 miliardárov. Len 130 z týchto miliardárov vďačí za svoj majetok len jednému úspešnému projektu a až 830 z nich je v tomto rebríčku vďaka viacerým úspešným projektom. To znamená, že veľká väčšina miliardárov má dve a viac podnikaní a tým aj lepšie rozložené riziko svojho podnikania.

V zaujímavej infografike z Funders and Founders vám prinášame podnikateľské príbehy piatich miliardárov, ktorí sú známi a majú široké spektrum svojich podnikaní. Keď sa pozriete na ich minulosť uvidíte, ako sa pozerali na podnikateľské príležitosti a že o miliardových ziskoch vtedy ešte možno len snívali. A ak sa aj vám zdajú vaše ciele nereálne alebo prehnané, pozrite sa na týchto pánov, išli za svojimi cieľmi a aj ich dosiahli, inšpirujte sa!

Richard Branson sa stal miliardárom vďaka svojim leteckým spoločnostiam Virgin Atlantic (založená v roku 1984), Virgin Australia a Virgin America. Jeho druhým najvýznamnejším podnikaním bola nahrávacia spoločnosť Virgin, ktorú v roku 1992 predal za 900 miliónov dolárov. V súčasnosti je najaktuálnejší jeho projekt Virgin Galactic s komerčnými letmi do vesmíru. Jeden lístok na obežnú dráhu stojí okolo 250 tisíc dolárov a mnohé hviezdy svetového šoubiznisu a iní bohatí ľudia si ich už zakúpili. Jeho majetok sa odhaduje na 4,6 miliardy dolárov.

Mark Cuban bol spoluzakladateľom portálu Broadcast.com, ktoré spoločnosť Yahoo kúpila za 5,6 miliardy dolárov, vďaka čomu sa stal miliardárom. V roku 2011 bol 459. najbohatším človekom planéty s 2,3 miliardou dolárov. Momentálne sa jeho majetok odhaduje na 2,4 miliardy dolárov.

Sheldon Adelson sa stal miliardárom potom, čo postavil kasíno v čínskom Macau a išiel s ním na burzu. Vďaka tomu sa jeho majetok zväčšil 14 násobne a momentálne je tretím najbohatším Američanom. Jeho majetok predstavuje suma 26,5 miliardy dolárov.

Eric Lefkofsky vlastnil 22% v Groupone v čase, keď išla táto spoločnosť na burzu a mala hodnotu 12,8 miliardy dolárov. V tom čase presahoval jeho majetok 2 miliardy dolárov, momentálne je na úrovni 1,1 miliardy dolárov.

Elon Musk, prezývaný aj vizionár, sa stal známym ako jeden zo zakladateľov spoločnosti PayPal. Keď eBay kúpil za 1,5 miliardy PayPal, vlastnil Musk 11,2% tejto spoločnosti, čo ho spravilo multimilionárom. Miliardárom sa stal po tom, čo sa akcie spoločnosti Tesla Motors, ktorú v roku 2010 dostal na burzu, trojnásobne vzrástli. Jeho podiel v spoločnosti Tesla je 27%, čo pri hodnote firmy viac ako 35 miliárd dolárov je skutočne slušný balík. Okrem tohto podielu má taktiež k dispozícii majetok vo výške niekoľkých miliárd dolárov. No ako sme nedávno písali, v roku 2013 sa mohlo všetko zmeniť. Našťastie sa však nezmenilo! :)

Ako začínali dnešní miliardári

Komentáre

Najnovšie